Festőien színpompás rét a Vértesalján
Májusban különösen érdemes nyitott szemmel járni szerte az országban. Bíborherék, kamillák és pipacsok ezrei vették át az uralmat és festették színesre a Vértes lankáit. A szántókat beborító vadvirágok és takarmánynövények látványa méltán pályázik a legidillibb táj címre. Nézd meg, milyen színpompás a rét a Vértesalján.
Festőien színpompás rét a Vértesalján
A csodálatos fotókat készítő Farkas Ferenc elárult néhány titkot a képek készítésének helyéről, sőt egy fontos figyelmeztetést is közzétett:
“Mit nekünk holland tulipánmezők, ha vannak vértesi méhlegelők…
A fotók a Szár és Vértesboglár környéki szántókon készültek. Bíborhere és mézontófű, néhol búzavirág virít (de a gyepes részen tarka pettyeskosbor, az erdőszélen nagy ezerjófű is volt). A méhlegelőkbe senkinek nem ajánlott egy jó fotóért bemászni: a gazdák sem örülnének, a méhek meg különösen nem 🙂 )”
Mi az a bíborhere?
A bíbor lóhere (Trifolium incarnatum) vagy olasz lóhere néven ismert, a Fabaceae családba tartozó lóhere egyik faja, amely Európa legnagyobb részén őshonos.
Az egynyári gyógynövény 20-50 cm magasra nő. A tavasszal és nyáron nyíló virágai dúsak, vörös vagy bíbor színűek. A bíborlóherét a mezőgazdaságban általában nitrogénmegkötő takarónövényként és takarmánynövényként használják. A fehérje gazdag növény értékes élelem a szarvasmarhák és más állatok számára. Szénát is készítenek belőle.
A réten igazi ritkaságokkal is találkozhatunk.
Nagyon köszönjük a csodálatos fotókat Farkas Ferencnek!
Hasonló látvány fogadja a Vértes fővárosa, Csákvár felé igyekvőket is.