Európa földrajzi legjei, „leg” pontjai + kvíz
Legmagasabb, legdélibb, legészakibb… Leg és leg. Imádtátok a magyarországi földrajzi legeket, azért összeszedtem az európai rekordokat is. Nézzük, hol találhatók Európa földrajzi legjei!
Nem is gondolnánk, hogy amit annak idején megtanultunk földrajzból, az is megváltozhat. Amikor ezt írom nem csak arra gondolok, hogy a függetlenségi törekvéseknek köszönhetően új államok születnek, mint pl. a Szovjetunió szétszakadása vagy cseh és szlovák szomszédaink szétválása.
A 70-es években én még azt tanultam, hogy a Mont Blanc Európa legnagyobb hegycsúcsa, de azóta kiderült, hogy ez sem így van. A franciák és az olaszok azon vitatkoznak, hogy melyikükhöz is tartozik a 4810 méter magas Mont Blanc/Monte Bianco, de ettől még tény, hogy nem ez Európa legmagasabb hegycsúcsa. A rekorder a Nagy-Kaukázus vízválasztó vonalán innen találhatóz Elbrusz. A kontinenshatárok pontos meghúzása vitás kérdés, de az biztos, hogy az Oroszország területén, Grúzia északi határánál található Elbrusz 5642 méteres magaságával jócskán megelőzi nyugat-európai kis testvérét.
Európa földrajzi legjei
Legmagasabb pont: Elbrusz, (5642 m)
Legészakibb pont: Fligeli-fok, Rudolf-sziget, Ferenc József-föld, Oroszország (É. sz. 81° 48′ 24″)
Legdélibb pont: Limassol, Ciprus (É. sz. 34° 40′ 00″)
Legnyugatibb pont: Bjargtangar, Izland (Ny. h. 24° 32′ 03″)
Legkeletibb pont: Zselanyija-fok, Szevernij-sziget, Novaja Zemlja, Oroszország (K. h. 69° 05′ 31″)
Leghosszabb folyó: Volga, egyben a legbővizűbb folyója is. 225 m tengerszint feletti magasságban a Valdaj-hátságon ered, és Oroszország területét el nem hagyva a Kaszpi-tengerbe ömlik.
Legjelentősebb folyó: Duna. Fekete-erdő délkeleti irányban haladva 2850 kilométert tesz meg a Fekete- tengerig. Közben 10 orszgot és 4 fővárost érint. Vízgyűjtő területe több mint 800 000 négyzetkilométer, azaz 81 millió ember életét befolyásolja.
Ha csak a koontinentális Európát vesszük figyelembe, akkor más adatokat kapunk.
Legészakibb pont: Nordkinn-fok, Norvégia (É. sz. 71° 08′ 02″), de a látogatható pont Nordkapp (71°10′20.95″É, 25°47′8.85″K.)
Legdélibb pont: Punta de Tarifa, Spanyolország (É. sz. 36° 00′ 00″)
Legnyugatibb pont: Cabo da Roca, Portugália (Ny. h. 9° 30′ 03″)
Legdél-nyugatibb pont: Cabo de Sao Vicente, Portugália
Legkeletibb pont: Oroszországban egy elnevezetlen 535 m magas csúcs, koordinátái: K. h. 68° 18′ 50″ északon az Urál-hegységben a Bajdarata-folyótól 8,5 km-re.
Leghosszabb nevű település: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch
Legészakibb város: Longyearbyen, a Norvégiához tartozó Spitzbergák szigetcsoport legnagyobb települése és székhelye.
Legdélibb város: Limassol, Ciprus legnagyobb városa.
Európa legmagasabban fekvő fővárosa (1029 méteren): Andorra la Vella.
Legsűrűbben lakott ország: Monaco a bolygónk második legkisebb állama, amely egyetlen négyzetkilométerére nem kevesebb mint 16 754 lakos jut, ezzel az egész világon is rekorder.
Eddig úgy gondoltam, hogy az európai legek közül csak kettőn jártam. A norvégiai Nordkappnál járva kaptam is egy igazolást, hogy Európa legészakibb pontjánál voltam.
Ugyancsak van papírom arról, hogy Cabo de Roca partjait is mgcsodáltam a Portugáliában. Ez mind a kettő a kontinentális Európa legje.
Nincs róla, igazolásom, csak emlékeimben él és fotóim bizonyítják, hogy Cipruson jártam Limassolban, a legdélibb városban.
Európában hat törpeállamot találuk, ezek növekvő sorrendben:
- Vatikán,
- Monaco,
- San Marino,
- Liechtenstein,
- Málta,
- Andorra.