Etna, Európa legmagasabb működő vulkánja – hasznos tudnivalók
Európa legmagasabb működő vulkánja, a 3329 méter magas Etna az Olaszországhoz tartozó Szicília szigetén található. 2013-ban az UNESCO Világörökség Bizottsága által természeti világörökségi helyszínné nyilvánított vulkán környezete teljesen közelről is megtekinthető.
Az Etna
Az Etna (szicíliai nyelven Muncibeddu, olaszul Mongibello vagy Etna, latinul Aetna) napjainkban is aktív vulkán Szicília északkeleti részén. Neve valószínűleg a görög aitho (égni) vagy föníciai athana (tűzhely) szavakból ered. Területe 1200 km², kerülete a hegy lábánál 135 km. A kitörések miatt a magassága folyamatosan változik, jelenleg 3329 méter magas.
Mai napig a világ egyik legaktívabb vulkánja, ugyanakkor nem végez nagy pusztításokat. Hosszú lávafolyamok, magasra törő lávaszökőkutak jellemzik, de biztonságosan, viszonylag közelről megfigyelhetők a vulkáni jelenségek.
A termékeny vulkáni talaj kiválóan alkalmas bor- és gyümölcstermelésre és a sok kíváncsi turista is munkát ad a helyieknek, ezért a hegy lejtőin és környékén több tízezer ember él.
A Föld valamennyi vulkánja közül az Etna kitöréseit jegyezték fel a leghosszabb ideje és a legrészletesebben. A kutatóknak ma is sok fejtörést okoz a működésének megfejtése.
A közelben számos vállalkozás működik, amelyek kimondottan a csúcs meghódítására vágyó turisták segítségére specializálódtak. Helyismeretük lehetővé teszi, hogy a látogatókat biztonságosan a központi kráter közelébe kísérjék. A csúcsot két irányból közelíthetjük meg.
Az északi út Linguaglossától indul és a Pineta Ragabo erdőn keresztül jut el az 1800 méter magasan fekvő Piano Provenzana síközpontig. Innen 2300 méteres magasságig síliften lehet feljutni a legmagasabb látogatható pontig.
A kedveltebb déli út Nicolosin keresztül vezet Rifugo Sapienzáig. Innen kötélpályán lehet eljutni a 2.507 magasságban fekvő Montagnola kúpig, majd 15 perces hegyi sétával érhető el a Piccola Rifugio turistaház. Erről a pontról biztonságos távolságból csodálhatjuk a félelmetes működő lávaszökőkutakat. Jó időben egészen 2800 méteres magasságig fel lehet jutni szervezett dzsiptúrákkal.
Az Etna lejtőn termő pisztácia messzi földön híres. Itt terem a világ legjobb minőségű pisztáciája, a brontei pisztácia, amit szicília aranyának is hívnak. A zöldszínű olajos mag nem túl magas, masszív törzsű, 300 évig elélő fa termése. Csak kétévente lehet szüretelni, méghozzá augusztus végétől szeptember közepéig. Begyűjtése évszázadok óta kézzel történik. Lerázzák a termést az ágakról egy ponyvára és onnan szedik zsákokba. Az első pisztáciafákat még a mórok telepítették be.
A szürettől függetlenül Brontéban minden év szeptemberében fesztivált rendeznek a pisztácia tiszteletére. A legenda szerint a város létrejötte is szorosan kapcsolódik a tűzhányóhoz. Úgy tartják, az Etna mélyén laktak az a tűz és kovács mesterség istenének, Héphaisztosznak a segédei, az óriási küklopszok. Brontet egy Brontesz nevű egyszemű küklopsz alapította, akinek a neve mennydörgést jelent. Testvéreivel együtt készítették el az olümposzi istenek fegyvereit, például Zeusz félelmetes villámját.
Nagyon köszönöm a fotókat Urbánné Répás Ágnesnek!