Egyszerűbben utazhatunk Horvátországba 2023 januártól

Horvátország és főleg a tengerparti része eddig is igen népszerű volt a magyarok körében. 2023 januártól azonban még az eddigieknél is gyorsabban és egyszerűbben juthatunk el déli szomszédunkhoz. Ráadásul jórészt a pénzváltás gondjától is megszabadulunk, hisz bevezetésre kerül az euró. Azzal, hogy Horvátország 2023-ban csatlakozott a schengeni és euróövezethez, várhatóan még az eddigieknél is vonzóbb úti cél lesz.

Isztriai-félsziget városai

Horvátország 2023-ban a turisták számának növekedésével számol

Horvátország nemcsak a magyarok körében népszerű. A 4,2 millió lakosú örszágban 2022-ben 18,9 millió turista nyaralt, csupán pár százalékkal kevesebb, mint a pandémia előtti 2019-es évben.

A városok közül a legtöbb látogatót Rovinj (4,2 millió), Dubrovnik (3,8 millió) Porec (3,4 millió) és Split (3,1 millió) fogadta.

A Horvátország déli részén található Dubrovnik megközelítését nagyban megkönnyítette, hogy 2022 nyarán átadsára került a Pelješac-híd és ezzel jelentősen lerövidült a csodálatos város, régi magyar nevén Raguza megközelítése.

Euró bevezetése Horvátországban

Horvátország a második világháború után Jugoszlávia része volt, majd az államalakulat felbomlása után 1991-ben kikiáltotta a függetlenségét. Kilenc évvel később mint Magyarország, 2013 nyarán lett az Európai Unió tagja.

2023 január elsején pedig huszadik országként csatlakozott az euróövezethez, így a kuna helyett már az euró a hivatalos fizető eszköze.

Az euróövezet utoljára 2015-ben bővült, amikor Litvániában bevezették az eurót.

Magyar-horvát határátkelő helyek, hátárátlépés

2023 január 1-én nemcsak az euró került bevezetésre Horvátországban, de déli szomszédunk a schengeni övezet teljes jogú tagjává is vált, ami teljes mozgásszabadságot jelent az EU-n belül.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a horvát-magyar határátkelőket is megállás és ellenőrzés nélkül vehetik igénybe az utazók.

A schengeni térség 1985-ben öt uniós ország – Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia és Luxemburg – közötti kormányközi megállapodás révén jött létre. A jelenleg a schengeni övezetnek Bulgária, Ciprus, Írország és Románia kivételével minden uniós tagállam, valamint Norvégia, Izland, Svájc és Liechtenstein a tagja.

Horvátország schengeni övezetbe belépésével a horvát–magyar határon 15, a horvát-szlovén határon pedig 58 átkelőhelyen szűnt meg az ellenőrzés.

A magyar-horvát határszakasz 340 km hosszú, a Zala megyei Tornyiszentmiklóstól a Bács-Kiskun megyei Hercegszántóig tart.

A határszakaszon megszüntetett 15 átkelő mindegyike a Dunátúlon található. Folyami határátkelőből egy volt eddig, Mohácsnál.

Mohács

A schengeni övezet kiterjesztése azzal is jár, hogy lebontásra kerül a magyar-horvát határra épített szögesdrót is.

Horvátország 2023 előtt is vonzó célpont volt

Számomra, aki nagyon szeretek utazni, mind a horvát euró bevezetése, mind a határellenőrzés megszüntetése nagyon pozitív hír. Mindig is bajban vagyok egy külföldi utazásnál, hogy mennyi valutát váltsak és főleg gondot okoz a megmaradt pénzek visszaváltása.

2022-ben nyarán többek között azért döntöttem egy horvátországi utazás mellett, hogy az előző utazásokról megmaradt kb. 10.000 Ft értékű kunámat elköltsem. Régóta tervben volt már, hogy újra megnézem a Plitvicei tavakat és az Isztriai-félsziget mesés városait, kuna kivezetése jó indokot adott az utazáshoz.

Köszönhetően annak, hogy a főszezon kezdete előtt utaztam, mind a kifelé utazásnál, mind a hazajövetelnél szerencsésnek mondhattuk magunkat, mindkét alkalommal csak 30-40 percbe telt a határátlépés. Szó se róla, az ezért az egy óra sokkal jobban telt volna a tengerben lubickolva vagy a Plitvicei tavaknál sétálgatva.

Annak ellenére, hogy a gyerekkoromat a horvát, pontosabban akkor még jugoszláv határ mellett, Kölkeden töltöttem, és az udvari határátkelő is csak pár kilométerre található, csupán néhányszor utaztunk át. Első alkalommal 4-5 éves koromban az udvari határátkelő másik oldalára, Dályokra látogattunk rokonokhoz esküvőre. Aztán tizenéves koromban egyszer elutaztunk Eszékre (Osijek) is. Sok mindenre nem emlékszem erről az utazásról, még az eszéki vár képe sem maradt meg bennem.

Persze azokban az években még nem volt olyan egyszerű utazni, többek között hároméves valuta keret volt érvényben. Felnőttként aztán kiváltottam a kishatárátlépőt, amivel a határ mellett élők egyszerűbben utazhattak a határ másik oldalára. Ennek előnyeit azonban nem tudtam kihasználni, mert hamar megszűnt a baranyai állandó lakcímem és így visszavonták az engedélyt.

Az hiszem Horvátország 2023-ban joggal számol a turisták számának jelentős növekedésével. Magam is régóta visszavágyom a csodálatos Dubrovnikba is, így az sem kizárt, hogy már 2023-ban kihasználom az ellenőrzés nélküli határátlépést és az eurós fizetési lehetőségeket. És persze élvezem a Pelješac-híd által lerövidült utazást.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük