Egy éve zárt be a Lotz terem
Lotz terem és emlékek bye bye. “Nem hangos már a kávégép 🎶zaja, nem szól már a zongora
🎹 sem, nincs többé kávé
☕, és a Lotz csapata sem….
💔” Ezekkel a szomorú mondatokkal emlékezett az egy évvel ezelőtti bezárásra a Book Cafe Facebook oldalán az egykori üzemeltető. Szerencsére párszor megfordultam ott és nem hagytam ki a fényképezést sem.
2017 március elejétől eggyel kevesebb fantasztikus miliőjű kávéház várja a budapestieket. Technikai okok miatt bezárt a Párisi Nagy Áruházban található Lotz Kávéház. A bezárás oka minden bizonnyal az Alexandra könyvesbolt-hálózat csődje, hisz a Lotz Károly freskóival díszített kávéház a legnagyobb könyváruház felső szintjén működött.
Az Andrássy 39. szám alatt álló, neoreneszánsz stílusú épület Terézvárosi Kaszinóként épült 1882-ben Petschacher Gusztáv tervei alapján. A környék jómódú polgárainak kedvelt találkozóhelye volt. A textilgyáros Goldberger fivérek egyike, Goldberger Sámuel 1908-ban vásárolta meg a kaszinó épületét, hogy francia mintára a kor legmodernebb áruházát alakítsa ki benne. Az áttervezés a következő évben, Sziklai Zsigmond tervei szerint kezdődött meg.


A felső szinten található egykori bálteremben került kialakításra a kávéház. Lotz Károly és Feszty Árpád falképeivel díszített neoreneszánsz stílusú termet az áruház század elejei átépítésekor restaurálták, majd ezután is többször felújították. Jelenlegi állapotát az 1963-64-es felújításkor nyerte el. A munkák 24 millióba kerültek.
A festmények egy része Feszty Árpádtól (az Ópusztaszeren látható A magyarok bejövetele körkép festőjétől) származik. Ezt bizonyítja, hogy az ács képében az ő önarcképe fedezhető fel.
Régóta terveztem már, hogy írok a csodálatos épületről, ahova szívesen bejártam a könyvek közzé böngészni vagy épp megpihenni egy kávé mellett. Ha nem is volt időm beülni egy frissítőre vagy kivárni a sort, hogy megüresedjen egy asztal és leülhessek, arra mindig szakítottam időt, hogy pár pillantást vessek a csodás freskókra. Mindig vártam, hogy egyszer talán sikerül olyan fotókat készítenem, amik hűen visszaadják a terem szépségét és hangulatát. Úgy tűnik erre mostanában nem lesz lehetőségem, így maradnak az eddigi fotók és az emlékek. 🙁
Ajánlom ezt videót is, hogy jobban megismerkedhess az épülettel:
További látnivalók Budapesten:
Nézd meg ezeket is!
Te is jártál egy csodálatos helyen és szívesen megosztanád velünk fotóidat, gondolataidat? Várjuk szeretettel!
Csatlakozz a Közel és távol Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos információról, érdekességről!
Iratkozz fel a Közel és távol hírlevélre, hogy minden fontos utazási hír, információ eljusson hozzád!