Dzserba (Djerba), az UNESCO világörökségi sziget
Dzserba (Djerba) 514 km²-es területével Tunézia legnagyobb szigete, kedvelt turistaközpont. Építészetében, vallásában és kultúrájában is nagyban különbözik Tunézia más részeitől. Dzserba a görög mitológiában is megjelenik, „a feledés szigeteként” emlegetik. A legenda szerint Odüsszeuszt az egyik hajóútján annyira elbűvölte az akkor még ismeretlen sziget, a „Lótuszevők sziget”, hogy nem is akart innen hazatérni. A 9. században kialakult sajátságos településmintána, ősi romoknak, mecseteknek és zsinagógáknak köszönhetően 2023 őszén Dzserba szigetét az UNESCO világörökség részévé nyilvánították.

Dzserba (Djerba) rövid történelme
Djerbát elsőként Homérosz említette az Odüsszeiában a Lótuszevők szigeteként.A szigetre érkező hajósok úgy elbódultak a lótuszitaltól, hogy nem is akarták többé tovább állni.
A karthágóiak és rómaiak a hajók számára ideális Bou Gara-öbölben állomásoztatták flottájuk egy részét. A rómaiak egy várost is építettek Djerbán, ami hamar fontos textilkereskedelmi központtá is vált. A karthágói punok „Menix” néven emlegették, és ez a neve a Római Birodalom írásos emlékeiben is, amelyek több, a szigeten virágzó város nevét – Girba, Haribus – említik .A rómaiak óta a szigetet földnyelv köti össze a szárazfölddel.
Az arabok a 7. században foglalták el a szigetet, amiért hosszú időn át hadakoztak a keresztényekkel. Szicíliai normannok, spanyolok, törökök követtek őket. Végül a 15. századtól a dzserbaiak a környék legügyesebb kalózai lettek, akik még a felszámolásukra induló föniciaiakat, spanyolokat és nápolyiakat is megfutamították.
A szigetet főként szunnita muszlim vallású arabok lakják, de élnek köztük berberek és zsidók is. A lakosság nagyrészt a turizmusból, kisebb részben mezőgazdaságból és kézműves iparból él.
Dzserba fővárosa és legnépesebb települése a 80 ezres Houmt-Souk.
Dzserba az UNESCO világörökség része
Dzserba immár a kilencedik világörökségi helyszín Tunéziában, amit 2023 őszén érdemelt ki. Az UNESCO védelem a sziget hét területére és 24 műemlékre vonatkozik. Djerba otthont ad karthágói és római romoknak, valamint hagyományos házaknak („houch”), amelyek egy belső udvar köré szerveződnek, és ötletes esővízgyűjtő rendszerekkel vannak felszerelve.
A cím odaítélésénél azt vették fugyelembe, hogy sajátságos a sziget településszerkezete. Jellemző a szétszórt, tanyavilághoz hasonló magányos gazdaságok nagy száma. Városiasodott települése nincs is a szigetnek. Székhelye, Houmt-Souk kis települések halmaza, közepén az adminisztrációval és a bazárral, piaccal. Ez a forma ősidők óta így alakult, azóta is őrzik.
Ez a településminta Djerba szigetén az i.sz. 9. század körül alakult ki a félszáraz és vízszegény környezetben. Legfontosabb jellemzője az alacsony népsűrűség volt: ez a sziget felosztását jelentette, egy csoportba tömörült, gazdaságilag önfenntartó, egymással, valamint a sziget vallási és kereskedelmi helyeivel, összetett úthálózaton keresztül kapcsolódó városrészekre.
Dzserba fő látnivalói
Dzserba népszerű turisztikai célpont, a fehér homokos, pálmafás, türkizkék vizű és lassan mélyülő tengerparti strandok hangulatát sokan hasonlítják a karib-tengeri üdülőparadicsomokéhoz. Főleg oroszok, franciák, németek, olaszok és csehek látogatják, de magyar utazási irodák is szerveznek ide utakat.
A gyönyörű tengerpart, a szuper luxusszállodák mellett vonzó tény, hogy a helyiek még beszélik a berber nyelvet. Különösen népszerű a turisták körében 1977 óta, amikor is Tunéziában forgatták az első Csillagok háborúja filmet. A filmben lévő Mos Eisley várost Ajim városában hozták létre.
A kerékpározás, a búvárkodás,a teniszezés, tevegélés mellett a kényelmes hotelekben is sok sportlehetőséget találunk.
Houmt Souk
A Djerba fővárosa, Houmt Souk fő látnivalója a kikötőben álló 15. századi erőd. További célpont lehet még medinában lévő hangulatos piac, a Djama el Ghorba mecset és a Sidi Zituon mauzóleum.

Midoun
A települést keleties bazárja és krokodil farmja miatt keresik fel leginkább, ezutóbbiban a délutáni órákban az etetést is megtekinthetjük.
Goellala
A hangulatos kis fazekas települést a szép kerámia munkái miatt érdemes felkeresni.
El-Riadh
El-Riadh fehérre festett falu házait falfreskókkal dekorálták 2014-ben a különböző országból meghívott művészek. A La Ghiba zsinagóga 2500 esztendős, építéséhez egy leganda is kapcsolódik egy gazdag lányról, aki adományokkal segítette az építkezést, majd rejtélyes módon eltűnt.