Drechsler-palota: a volt Balett Intézet, ma szálloda
A budapesti Drechsler-palota, a volt Balett Intézet lenyűgöző története tele van fordulatokkal. A Magyar Állami Vasutak Nyugdíjintézete számára épült 1883-ban Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján. Az Andrássy út 25. szám alatti épület 2023 óta W Budapest Hotel néven, ötcsillagos szállodaként kápráztatja el a látogatókat.

A MÁV luxusbérházának épült
Az 1800-as évek elején egy mocsaras, lakatlan terület volt a mai Andrássy út. 1870 után azonban megindultak a földfelvásárlások, 1876-ban aztán meg is nyitották a negyves épülettel szegélyezett Sugárutat. Az Oktogon és a Kodály körönd közötti szakaszra építette fel székházát a MÁV, majd az épülő Operaházzal szembeni területet is megvásárolta. Ide luxusbérházat építettek, hogy annak lakbéreit az évtizedeket a cégnél eltöltők nyugdíjaira fordítsák.
A vasúttársaság által kiírt pályázaton Lechner Ödön, a magyaros szecesszió későbbi atyja nyerte. Így társával, Pártos Gyulával ők építették a luxus bérlakásokkal teli impozáns épületet. A korai francia reneszánsz stílusát tükröző épület 1886-ra készült el, és hamarosan a város egyik ékességévé vált.

A külső díszítésekhez ötféle műkövet és gipszet használtak. Huszonnyolc, különböző méretű lakást alakítottak ki, földszintjét és pincéjét pedig üzlethelyiségek töltötték meg. A kávéházban Lotz Károly-freskóit csodálhatták meg a betérők, az alagsorban többek közt sörcsarnok és biliárdterem állt rendelkezésre.
1909 novemberében egy tűz következtében a leégett a tető, és az ólomüvegablakok egy része is megrongálódott. Az idős Lechner Ödön helyett a MÁV mérnöke, Havas Sándor végezte a helyreállítását, jóval leegyszerűsítve az eredeti bonyolult tetőszerkezetet.
A palota építése 1883-ban kezdődött Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján, a Magyar Állami Vasutak Nyugdíjintézete számára.

Drechsler-korszak
A kávéházi teret elsőként, Reutter Grand Café néven Reutter Nándor üzemeltette. Drechsler Béla 1895 májusában tőle vette át az üzemeltetést. Az ablakok felett közel harminc éven át – tíz évvel az üzemeltetés befejezése után is – ott szerepelt a Drechsler Kávéház felirat. Innen kapta az épület a Drechsler-palota nevet, holott sosem volt Drechsler tualjdon és a szó szoros értelmében palota sem.
A MÁV 1918-ban eladta az épületet, ami aztán gyakran cserélt gazdát. Volt például a Budapesti Szálloda Vendéglő és Áruház Rt. és a Lloyd Bank tulajdona is.

Drechsler-palota háború utáni története
A háborúban alig sérült Drechsler-palotában a Rákosi-, illetve Kádár-korban a lakások megosztásával további lakrészeket alakítottak ki. A félemeleten 1945-től egészen a szervezet 1949-es felszámolásáig a Nemzeti Parasztpárt irodái kaptak helyet, majd a kávéház tereit is belakó az Állami Lapkiadó Vállalat költözött be.
1953-tól az Állami Balett Intézet kapta meg az épületet. Bár táncoktatás már 1936 novemberében megkezdődött az épületben, mikor Nádasi Ferenc balettművész az I. emeleten megnyitotta magániskoláját.

A baletttáncosok csak az épület egy részét használták, felettük pedig továbbra is megmaradtak a lakások, illetve a különböző cégek, pl az IBUSZ, a Posta egy alközpontja, a Csavargyár raktára, stb osztozott a területen.
Pénzhiány és más nehézségek miatt csak 1969-ben indult el a műemléki felújítás, de ez is csak részleges volt. A palota 1991-ben a Terézvárosi Önkormányzat tulajdonába került. Felújítás nem történt, az épület állapota egyre csak romlott. Egy időben a sörcsarnok helyére romkocsma költözött. 2002-ben a Balett Intézet utódja, a Magyar Táncművészeti Főiskola is elhagyta az épületet és hosszú ideig üresen állt.

W Budapest Hotel nyílt a Drechsler-palota épületében
2016-ban katari befektetők vásárolták meg az épületet, és megkezdődött a felújítás és szállodává alakítás. 2023-ban nyílt meg a szálloda W Budapest Hotel néven, ötcsillagos színvonalon várja a vendégeket.

A felújítás során a Drechsler-palota eredeti pompáját modern luxussal ötvözve állították vissza. A szálloda lenyűgöző belső terei, pazar éttermei és exkluzív szolgáltatásai igazi ínyenceknek nyújtanak felejthetetlen élményt.

A főbejáratot az Andrássy útról a Hajós utcára helyezték át. Nyaranta a régi főbejárat árkádja alatt hűsölve kávézhatunk. A százötvenegy szobás hotel pinceszintjén a szálloda föld- és aranyszínű wellness-részlege és edzőterme található.

A díszes homlokzatok impozáns belső udvart fognak közre. Az átalakítás során az udvar finom, fátyolszerű üvegfedést kapott annak érdekében, hogy védelmet kapjon a környezeti hatásokkal szemben, illetve egy emberléptékű, intimebb tér jöhessen létre. Ez most szálloda központi eleme.

Az épület publikus tereit bárki használhatja, megéri elsétálni, és körülnézni. Magam is így jutottam be az épületbe.
