Carcassonne óvárosa: történelmi erődváros Franciaországban
Franciaország déli részén fekszik Carcassonne városa, a legnagyobb megmaradt középkori megerősített város Európában. Itt találhat Európa egyik legnagyobb és legjelentősebb középkori vára, pontosabban erődrendszere. Carcassonne vára szebb bármely filmkulisszánál, és egy stratégiai társasjátéknak is kölcsönözte a nevét. Jelentőségének elismeréseként 1997-ben Carcassonne óvárosa az UNESCO Világörökségi listájára is felkerült.
Carcassonne legendája
A város nevének keletkezéséről szóló legenda akár egy kardos, kosztümös kalandfilm forgatókönyve alapjául is szolgálhatna. A történet középontjában a Balaack nevű szaracén király szerelme, Carcass kisasszoyn áll. A várat, ahol a kisasszonyt élt, már több hónapja ostromolta Nagy Károly.
Az élelmiszer készletek rohamos gyorsasággal fogytak, de a kisasszonynak szerencsére támadt egy mentő ötlete, a védők pedig elfogadták azt. Az utolsó megmaradt disznójukat jól felhízlalták a maradék gabonán, a várfalak előtt várakozó ellenség lábai elé vetették.
A disznó gyomra felrepedt, s egy csomó gabona ömlött ki belőle az ostromlók lába elé. Az elelnség ezt látva arra a következtetésre jutott,hogy a várbéliek még bővében vannak az élelmiszernek.
Nagy Károly erre felhagyott a kilátástalannak vélt harccal, és elvonult seregével. At okos kisasszony – Carcas – megfúvatta a győzelmi harsonákat – sonne -, e két szó pedig összekapcsolódva ettől fogva a város nevévé vált.
Carcassonne története
Carcassonne történelmi belvárosa egy középkori erődített város klasszikus példája: a várat és a míves gótikus katedrálist masszív falrendszer öleli körbe. Felsővárosa a legnagyobb és legépebben megmaradt középkori eredtű megerősített város Európában. A hatalmas területet két falgyűrű zárja körül. Aki a várkapun át belép ide, akár azt is hihetné, hogy egy időutazás részese.
Az Aude folyó partján fekvő dombon már a rómaiak előtt is fallal körülvett település állt. A 3.-4. század viharos éveiben a település egy 1.200 méter erődfallal védte magát. A 12. században a terület grófja a római falrendszer nyugati részére kezdett várat építeni. A középkori erődrendszer a 13. század végére érte el végleges nagyságát.
Carcassonne a 12. században élte virágkorát. A Trencavelek ekkor építették be a várdombot, fejezték be a festett üvegablakairól híres Saint-Nazaire-székesegyházat, és építették fel a pompás Comtal nevű várkastélyt, amely valóságos erődítmény az erődítményben.
1659-ben a pireneusi békével a város mint a katalóniai határt védő erőd elvesztette stratégiai jelentőségét, és lassú pusztulásnak indult.
A 19. század közepén pedig határozat született lebontásáról. Ekkor indítottak országos akciót a vár megmentésére, a helyreállítást Viollet-le-Duc végezte. Egykori rajzok alapján folytak a munkák, megtartották a vár minden elemét. Helyrehozták a romos falakat é a mögötte lévő épületeket, amelyek így újra a régi szép, gótikus fényükben pompáznak.
Carcassonne legfontosabb látnivalói
A középkori város
A városfalakon belül sétálva az idő megállni látszik. Szűk utcák, hangulatos terek, régi házak és műemlékek várják a látogatókat.
Szent Nazarius és Celsus bazilika
Ez a gótikus-román stílusú bazilika a középkori vallási építészet mesterműve, amely gyönyörű ólomüveg ablakairól és részletgazdag kőfaragásairól híres. Az épület a 11. században épült, és korábban a város főszékesegyháza volt, mielőtt a városfalakon kívül felépítették a Saint-Michel katedrálist.
A legtöbb dél-francia gótikus katedrálishoz hasonlóan a carcassonne-i katedrálishoz sem csatlakoznak külső támívek, az épület stabilitását a belső boltozás biztosítja. Szobrászati emlékei közül kiemelkedik Radulphe püspök 13. századi síremléke. A szentély és a kereszthajó festett üvegablakai is páratlan remekei a kései gótikának.
Château Comtal
Az erődített város falain belül található kastély a 11. és 12. században a Trencavel család, Carcassonne vikomtjainak rezidenciájaként szolgált. A kastély részletes betekintést nyújt a város történetébe. A város legmagasabb pontján áll, így lenyűgöző kilátást nyújt a környékre.
Pont Vieux
Az Óhíd, amely átszeli az Aude folyót, összeköti az erődített várost az alsóvárossal. A 14. században épült, és festői kilátást nyújt az erődre, emellett az egyik legromantikusabb helyszín Carcassonne-ban.
La Bastide Saint-Louis
Az erődítmény falain kívül, az alsóváros, vagyis Bastide is felfedezésre vár. Ez a város újabb része, ahol a középkori épületek mellett reneszánsz és klasszicista stílusú házak is találhatók. Az 13. században kialakított, rácsos elrendezésű városrész ellentétben áll az erődön belüli középkori labirintussal. Itt számos üzlet, étterem és piac található.
Középkori kínzóeszközök múzeuma
Azok számára, akiket érdekel a történelem sötétebb oldala, ez a múzeum bemutatja a középkori kínzóeszközöket és az inkvizíció kegyetlen módszereit, amely a katár felkelést követte.
Musée des Beaux-Arts
A múzeum gazdag gyűjteménye a középkortól a 20. századig terjedő időszak művészetét mutatja be.
Cathédrale Saint-Michel
A gótikus stílusú katedrális a város egyik legfontosabb épülete.
Carcassonne óvárosa az UNESCO világörökség része
A Cité de Carcassonne Európa egyik legnagyobb, megmaradt középkori erődített városa. Kettős falai, 52 lenyűgöző toronnyal, nagyszerű példát nyújtanak a védelmi építészet fejlődésére. A külső várfalak még a római időkből származnak, míg a belső falakat a 12. és 13. században építették. A falakhoz kapcsolódó sétányokról lenyűgöző kilátás nyílik a környező vidékre.
Carcassonne nem csak egy egyszerű település, hanem egy időutazás a múltba. Épületeinek vörös téglái, falainak vastagsága és a történelmi belváros hangulata a középkor romantikáját idézi
UNESCO kulturális örökség:
- Carcassonne középkori városa két teljes falgyűrűvel, 52 toronnyal a felsőváros (cité) körül,
- benne többek közt a Chateau Comtal, azaz a 80*30 méter alapterületű grófi kastély,
- az eredetileg román stílusban épült Saint-Nazaire-bazilika, egy csarnoktemplom, amelynek Jessze-fát és életfát ábrázoló üvegablakai Dél-Franciaország legszebbjei közé tartoznak,
- a 13. századi Saint-Michel-székesegyház,
- a Narbonnaise és a d’Aude kapu, amelyeken át az alsóvárosba juthatunk.
A vár népszerűségét mutatja, hogy egy társasjátékot is elneveztek róla.
Tippek az utazáshoz
- A legjobb időszak a városlátogatásra a tavasz és az ősz.
- A városfalakra való feljutáshoz jegyet kell váltani.
- A városban számos szálláslehetőség található, a luxushotelektől a hangulatos vendégházakig.
- Ne felejtsd el megkóstolni a helyi borokat és sajtokat!
Carcassonne nem csak egy történelmi relikvia, hanem egy élő város is. Virágzó kulturális élete van, amely magában foglalja a júliusi Carcassonne Fesztivált, amely a zenét, a színházat és a művészeteket ünnepli. A város jól megőrzött középkori varázsa miatt népszerű filmforgatási helyszín is, és a modern kultúrában is jelentős szerepet játszik.