Bulgária és Románia felé is szabad az út: Új fejezet a schengeni övezet történetében

2025 januárja mérföldkő mind Bulgária, mind Románia számára, hiszen a két ország a schengeni övezet teljes jogú tagjává vált. Ez az esemény nemcsak a régió, hanem egész Európa szempontjából fontos lépés. A történelmi döntés lehetővé teszi a határellenőrzések nélküli szabad mozgást a két ország és az EU többi tagállama között. Ebben a bejegyzésben elmesélem a schengeni övezet történetét, céljait, jelentőségét, valamint Bulgária és Románia csatlakozásának előnyeit.

határellenőrzés régen

A schengeni övezet és shengeni egyezmény története

A schengeni övezet egy olyan európai országból álló térség, ahol megszüntették az útlevél- és személyi igazolvány-ellenőrzést a belső határokon. Ez azt jelenti, hogy az övezet országai között szabadon lehet utazni, mintha egyetlen ország lenne.

A schengeni egyezmény az Európai Unió (EU) fontos vívmánya, amely elsősorban a belső határőrizet megszüntetését és a külső határok közös ellenőrzését jelenti. A schengeni övezet fő célja, hogy az emberek, áruk és szolgáltatások szabad mozgását biztosítsák. Mindez közös külső határokat és szigorú szabályokat alkalmazva valósul meg..

A Schengeni Egyezményt 1985-ben írták alá az azonos nevű luxemburgi településen. Kezdetben öt ország – Belgium, Hollandia, Luxemburg, Franciaország és Németország – vállalta, hogy eltörli a belső határellenőrzést. Az 1995-ös életbe lépést követően folyamatosan bővült az övezet, és mára az Európai Unió többsége, valamint néhány nem uniós ország is részese.

A schengeni övezet országai

A schengeni övezet teljes jogú tagjai eltörölték a belső határellenőrzést, és betartják a közös vízumpolitikát, valamint a külső határok kezelésére vonatkozó szabályokat. Jelenleg az alábbi országok ide tartoznak:

Európai Uniós tagországok (27-ből 26)

  1. Ausztria
  2. Belgium
  3. Bulgária (2025-től)
  4. Ciprus (*külön státusz, részletezve lentebb)
  5. Csehország
  6. Dánia
  7. Észtország
  8. Finnország
  9. Franciaország
  10. Görögország
  11. Hollandia
  12. Horvátország
  13. Lengyelország
  14. Lettország
  15. Litvánia
  16. Luxemburg
  17. Magyarország
  18. Málta
  19. Németország
  20. Olaszország
  21. Portugália
  22. Románia (2025-től)
  23. Spanyolország
  24. Svédország
  25. Szlovákia
  26. Szlovénia

Nem EU-tag országok

  • Izland
  • Liechtenstein
  • Norvégia
  • Svájc

Különleges állapottal rendelkező országok

Néhány ország különleges helyzetben van a schengeni övezeten belül vagy annak határain:

  • Írország: Nem tagja a schengeni övezetnek, mivel fenntartja a közös utazási térséget az Egyesült Királysággal, így nem alkalmazza a schengeni szabályokat.
  • Ciprus: Bár hivatalosan kötelezte magát a csatlakozásra, még nem vált teljes jogú taggá, részben a politikai helyzet (a sziget megosztottsága) miatt.

Magyarország csatlakozása a schengeni övezethez

Magyarország 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, és már ekkor megkezdte a felkészülést a schengeni tagságra. A szükséges határellenőrzési, informatikai és igazságügyi reformok végrehajtása után az ország 2007. december 21-én vált a schengeni övezet tagjává.

A csatlakozás Magyarország számára hatalmas előrelépést jelentett. Az osztrák, szlovák és szlovén határszakaszokon eltörölték a határellenőrzést, ami jelentősen megkönnyítette a mindennapi utazást, a határokon átnyúló munkavállalást is.

Azóta a schengeni övezet aktív tagja, részt vesz a közös biztonsági és migrációs politikák alakításában, valamint részt vesz az európai bűnüldözési és határvédelmi együttműködésben.

Bulgária és Románia útja a schengeni csatlakozásig

Bulgária és Románia 2007-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, és régóta törekedtek a schengeni tagságra. Az elvárások teljesítéséhez jelentős reformokat hajtottak végre a határellenőrzés, az igazságügy és a korrupció elleni küzdelem terén. A csatlakozás azonban éveken át akadályokba ütközött, főként politikai és biztonsági aggályok miatt.

Végül a két ország szorgalma és fejlődése meghozta gyümölcsét, és 2025-től hivatalosan is a schengeni övezet részévé váltak.

A schengeni övezet bővítésének lehetőségei

Ezt megelőzően legutóbb, 2023 januárjában Horvátország lett a schengeni övezet teljes jogú tagja. Horvátország schengeni övezetbe belépésével a horvát–magyar határon 15, a horvát-szlovén határon pedig 58 átkelőhelyen szűnt meg az ellenőrzés.

Az övezet tovább bővülhet, ha nem csatlakozott EU-tagállamok – Ciprus vagy Írország – teljesítik a tagsági feltételeket, vagy újabb országok csatlakoznak az EU-s és teljesítmény az egyezmény követelményeit is. Az övezetbe való belépéshez szigorú biztonsági, igazságügyi és technikai feltételeknek kell megfelelni.

A csatlakozás előnyei

A schengeni tagság számos előnnyel jár mind az állampolgárok, mind az üzleti szféra számára:

  • Határellenőrzés eltörlése: Az állampolgárok szabadon utazhatnak az övezeten belül, segítve a turizmust és a munkavállalást.
  • Gazdasági fellendülés: A kereskedelem akadályainak megszűnése növeli az export-import hatékonyságát és csökkenti a költségeket.
  • Regionális együttműködés: A schengeni tagság megerősíti az ország pozícióját az uniós politikában, elősegítve a határokon átnyúló projekteket.
  • Biztonság: A közös információs rendszerek, például a Schengeni Információs Rendszer (SIS) használata támogatja a bűnüldözést és a migráció kezelését.

Bulgária és Románia csatlakozása szimbolikus lépés az Európai Unió egysége felé. A schengeni övezet növekedése nemcsak a szabad mozgás eszméjét erősíti, hanem a kontinens gazdasági és biztonsági stabilitásához is hozzájárul. A csatlakozás megerősíti Bulgária és Románia európai identitását és elkötelezettségét az uniós értékek mellett.

Ezzel a döntéssel új korszak kezdődött a schengeni övezet történetében, amely továbbra is Európa egyik legjelentősebb integrációs vívmánya marad.

Igazán azon tudják értékelni a hátárok eltörlését, akik a rendszerváltás előtti időkben is utaztak és hosszú órákat vártak a határokon az útlevél- vagy vámellenőrzésre várva.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük