Budakeszi látnivalói, nevezetességei
Budakeszi a Budai-hegység szívében, Budapesttől 15 kilométerre, csodálatos természeti környezetben fekszik. A várostól északra és nyugatra található erdőség a Budai Tájvédelmi Körzet része. Az itt található vadaspark, arborétum és dinó park, valamint a jó levegő sok családot vonz közös kikapcsolódásra. A fő látnivalók mellett azonban további nevezetességekkel is büszkélkedhet Budakeszi, amelyek miatt érdemes egy kiruccanást tenni a városban.
Budakeszi rövid története
Budakeszi területe már az újkőkorban lakott volt. A rómaiak idejében kereskedelmi út melletti virágzó település volt.
A honfoglalás idején a Keszi törzs szállásterülete volt, erről kapta a nevét is, amit 1270-ben említettek először. Ekkor az tette virágzóvá Budakeszit, hogy a Fehérvár–Buda kereskedelmi úthoz csatlakozott egy másik, a Tinnye–Esztergom felé menő, amely lehetővé tette a visegrádi vám kikerülését.
Buda 1541-es ostroma után a település török kezére került, majd elnéptelenedett. 1659-ben Zichy István szerezte meg a korábban császári birtokot, aki német telepeseket hívott. Nagyrészt szőlőműveléssel foglalkoztak, számukra Buda, később Budapest fontos piacot jelentett.
1739-ben súlyos pestisjárvány pusztított. Az 1870-es években a filoxéra elpusztította a szőlő nagy részét.
A 19. század végétől egyre népszerűbb turisztikai célponttá vált a település. 1901-ben itt létesült az Erzsébet királyné szanatórium.
A második világháború veszteségei és az őslakosnak számító svábok kitelepítése után ismét jelentősen csökkent az itt lakók száma.
A 20. század utolsó évtizedeiben számos jómódú budapesti költözött a településre, 2021-ben már több mint 15 ezren éltek itt.
Budakeszi látnivalói, nevezetességei
Budakeszi Vadaspark
A Budakeszi Vadaspark közel 30 hektáros területe minden nap változatos zöld kalandokkal várja az állatbarátokat. Természetes élőhelyükön ismerhetjük meg a Magyarországon őshonos vad- és háziállatvilágot, illetve a Kárpát-medencébe betelepült fajokat. A több mint 50 állatfaj mellett állatsimogató, tanösvények, kalandpark, játszóterek és kisvonat szolgálják a családok kellemes kikapcsolódását. A szomszédban külön belépőjeggyel a 25 életnagyságú dinoszauruszfajt bemutató dínó park is megtekinthető.
Budakeszi Arborétum
A Budakeszi Arborétum, teljes nevén a Galambos Gáspár Erdészeti Arborétum Budakeszi és Telki között közel 30 hektáros területére ültetett több ezer növényével péntektől vasárnapig várja a zöld kikapcsolódásra vágyókat. A család- és kutyabarát arborétumba négy lábú kedvenceink is bevihetők. Az utak babakocsival és kerekesszékkel egyaránt járhatók, gyermekeknek kerékpár, gyermek „kismotor”, roller használata megengedett.
Magyar Himnusz-szobor
A budakeszi Szarvas terén található Magyar Himnusz-szobor közadakozásból jött létre. Vasárnap déli harangjátékkal bűvöl el, ünnepeken pedig a Himnuszt is eljátssza. Most videóin is megnézheted és meghallgathatod.
További nevezetességek, látnivalók Budakeszin
- Dínó park
- 200 szép sváb paraszt- és polgárház tanúskodik az elmúlt évszázadok népi építészeti értékeiről és hagyományairól.
- Római katolikus templom (Havas Boldogasszony-templom – 1761, barokk) (Fő utca)
- Római katolikus templom (Angyalok királynéja-templom – barokk) (Makkosi út)
- Református templom (Határon Túli Magyarok Emléktemploma – Basa Péter, Pest Megyei Építészeti Nívódíj, 1999) (Fő utca)
- Hősi emlékmű
- Álomvölgy
- Első világháborús emlékmű (a református templom felett, Fő utca)
- Erkel Ferenc mellszobra (Fő tér)
- Erkel Ferenc emléktáblája (Erkel utca)
- Gőzmozdony (Rózsa utca)
- Katonasírok
- Metodista templom (V. Majzik Mária kerámia díszítésével (állandó kiállítás az altemplomban)) (Rákóczi utca)
- Mezey Mária-emlékház (Petőfi utca)
- Minden Magyarok zászlaja (Budapest városhatárnál, Fő utca)
- Nagy Gáspár költő mellszobra (Fő tér)
- Sváb ősök emlékműve (Őseink emlékére) (a római katolikus templom alatt, Fő utca)
- Széchenyi István mellszobra (Széchenyi tér, Temető út és Széchenyi utca kereszteződése)
- Templomrom (román stílusú) (a római katolikus templom mellett, Fő utca)
- Vitorlázó-repülőtér (Farkashegyi repülőtér)
- Wass Albert mellszobra (Fő tér)
- ’56-os emlékkő (Szanatórium utca Fő utca sarok)
Budakeszi megközelítése
Budakeszi Budapest XII. és II. kerületéből a Budakeszi úton keresztül érhető el. Az út folytatódása a Páty–Zsámbék felé haladó 1102-es út. Az útról északnyugati irányba Telki–Budajenő–Perbál (1103-as út), délnyugati irányba Törökbálint–Budaörs/Diósd/Érd–Budapest XXII. kerülete/Tárnok/Sóskút felé (8102-es út) lehet közlekedni.
Közösségi közlekedéssel Budapest felől két irányból közelíthető meg, egyrészt a Budakeszi út felől a 22-es autóbuszcsaláddal (22, 22A, 222, 922, 922B), másrészt pedig Kelenföld felől Budaörsön keresztül a 188-as és a 188E buszjáratokkal.
Még élvezetesebb lehet a kirándulás, ha a Szépjuhászné állomásig a Gyermekvasúttal megyünk és ott szállunk át a 22-es buszcsalád járművére.