Bologna látnivalói: az első egyetem városa
Bologna a vörös téglás paloták, templomok, tornyok és árkádok városa. Ez utóbbiak jelentőségét mutatja, hogy 2021-ben az UNESCO viágörökségi listájára is felkerültek. Az olaszországi városban található a világ legrégibb, mai is működő egyeteme. A magas színvonalú oktatás a város több pontján zajlik. Az impozáns középkori egyetemi épületben már nincs tanítás, az a városi könyvtárnak ad helyet. Sokan a világszerte híres gasztronómiája miatt keresik fel. Tegyünk egy sétát Bologna látnivalói között!
Bologna az olaszorzsági Emilia-Romagna régió székhelye. A Pó-síkságon, az Appenninek szomszédságában, pontosabban a Reno- és Savena-folyó között terül el. Lakosságát tekintve a hetedik legnagyobb olasz város.
Bologna rövid történelme
Bolognát az i. e. 5. században alapították az etruszkok Felsina néven. A területen ezt megelőzően pásztorok, földművesek laktak. A település a hegyen található, temetővel körülvett szentély körül alakult ki. A római időkben Bononiának hívták, ekkor 2 főutcája volt.
Az 5. században Petronius püspök alatt megépült a Santo Stefano-templomegyüttes. 728-ban a longobárdok elfoglalták a várost.
A 11. században szabad kommuna alakult a városban. 1088-ban alapították az egyetemet, amely a legelső volt Európában. A város 1167-ben csatlakozott a Lombard Ligához a német-római császár elleni küzdelemben.
Bologna látnivalói, élen a világ legrégebbi egyetemével
Az olaszországi városban, Emilia-Romagna régió székhelyén 1088-ban alapították az egyetemet, amely a legelső volt Európában, ami egyetemi végzettséget adott. Ezért szokták a város „tudós” jelzővel is illetni. Ez a világ első, máig működő egyeteme. Jelenleg hozzávetőlegesen 90 000 diákot képeznek itt.
Bolognai egyetem
Főként jogi tanulmányok folytak itt a kezdeti időkben, ahol a diákok anyagi felajánlás ellenében folyamatos képzést kaptak mestereiktől.
Az elmúlt évszázadok alatt neves egyéniségek is megfordultak, pl.: Dante, Petrarca, Kopernikusz. Jogi kara mellett Európa-szerte elismert orvosi karral, majd később teológiával is rendelkezett.
Lépcső köti össze a belső udvart az emelettel.
Egykor itt tanuló diákok családi címerei.
A jelenleg városi könyvtárként működő épületben látogatható a hajdani anatómiai előadóterem.
Az anatómiai terem famennyezete.
Az udvar árkádjai alatt és a folyosókon rengeteg festett címert láthatunk, az egykori hallgatók emlékeit, akik között néhány magyarral is találkozhatunk.
Középen magyar diák címer az egyetem folyosóján.
Az első magyar diák 1221-ben iratkozott be a bolognai egyetemre: Jeles Pál mesternek nevezték.

1463 és 1466 között nevezetes diákjai voltak az egyetemnek: Vitéz János és a krakkói egyetemről Bolognába került Bakócz Tamás.

A Stabat Mater Szalon. 1842-ig az egyetemen folytatta tanulmányait Donizetti. 1869-ben nevezték el a termet.

Korábban a könyvállomány alapját azok a könyvek alkották, amelyek az 1219-30-as években a domonkos rendhez tartozó diákok, egyetemisták birtokában voltak.

A 200 ezer kötetes egyetemi könyvtárban felbecsülhetetlen értékű kéziratokat is őriznek.


Az épület egyetemi funkciója 1803-ban szűnt meg. Jelenleg a könyvtárnak ad otthont.

Piazza Maggiore
Bologna tornyai
Bolognai múzeumok
- Museo Civico Archeologico,
- Egyetemi Múzeum,
- Pinacoteca Nazionale di Bologna (Bolognai Nemzeti Galéria),
- Földtani Múzeum
Templomok
- San Petronio-bazilika – Olaszország legnagyobb bazilikáinak egyike.
- Santo Stefano-bazilika,
- San Domenico-bazilika
Bologna árkádjai
Bologna a Guiness-rekordok könyvébe is bejegyzett árkádsorai egyedülállóak a világon, 2021-ben az UNESCO világörökségi listára is felkerültek. Szinte minden belvárosi házhoz tartozik egy gyönyörű árkádsor.
A város felett magasodó Santuario di Madonna di San Luca-bazilikához a világ leghosszabb, 3,8 km-es, 666 boltívből álló, fedett árkádsora vezet fel. A templom nevét a Szent Lukács által festett Madonna képről kapta.
Bologna gasztonómiája, a Quadrilatero negyed
Bolognát „a kövér város” néven is emlegetik, ezzel is hangsúlyozozva, hogy a helyiek számára fontos elengedhetetlenül fontos az étkezés kultúrája. A bolognaiak kifejezetten büszkék a kézzel készített friss tésztáikra, például a különbféle töltelékkel és szószokkal tálalt tortellinikre, és a bolognai ragura, amit hosszú, lapos tagliatelle tésztával esznek. Erre azért figyelni kell, mert a bolognai éttermekben szinte sértésnek számít, ha híres mártásukat spagettivel rendeljük, ami amerikai találmány.
Érdemes megkóstolni a mortadellát, a parmezánt és culattát, ami finom helyi sonka fajta.
Bologna egyik leghangulatosabb része a Quadrilatero negyed, amit a helyiek Bologna hasának hívnak. A szűk macskaköves utcák ételstandjai, kávézói és kisvendéglői mellett itt található az óváros legrégebbi piaca. A 12. század óta működő Mercato di Mezzon, azaz Középső piacon, azontúl, hogy friss árukat vásárolhatunk, leülhetünk egy kávéra vagy étkezésre is.
A közelben található Bologna legrégebbi, 1465-től ismert Osteria del Sole nevű tavernája. A Quadrilateróban található a város egyik legszebb és legfontosabb műemléke, az Archiginnasio-palota is. Ez az egyetem egykori főépülete, amely ma a városi könyvtárnak ad otthont. Itt működik az úgynevezett anatómiai teátrum is.