Boldogasszony-kápolna – Pilisszántó Makovecz kápolnája
A Pilisszántó fölé magasodó Boldogasszony-kápolna igazi zarándékhellyé vált az utóbbi évtizedben. Az első magyar pálos kolostor közelében épült, Makovecz Imre által tervezett kápolnához a több látnivalót is rejtő Csillagösvényen sétálva juthatunk fel.
Boldogasszony-kápolna – Pilisszántó
Pilisszántó község Pilisvörösvár és Pilisszentkereszt között fekszik a Pilis (757 m) és a Hosszú-hegy (485 m) határolta völgyben. Oklevélben való említése 1299-ből maradt ránk. A falu közelében létesítették a pálosok első kolostorát a 13. században. A pálos rendet (hivatalos neve: Szent Pál első remete szerzeteseinek rendje, latinul: Ordo Fratrum Sancti Pauli Primi Eremitae) Boldog Özséb, lemondott esztergomi kanonok alapította 1250-ben, amikor lemondott javadalmairól és a Pilisbe vonult vissza. Ez az egyetlen magyar alapítású férfi remete szerzetesrend.
A pilisszántói Boldogasszony-kápolnát a helyi polgármester és a falu hívőinek kezdeményezésére az ottani lakosok építették a mellette lévő bánya mészköveiből Makovecz Imre tervei alapján. A kápolna jelentősen eltér a Makovecz Imre által tervezett templomok többségétől, de az organikus építészeti stílusjegyek felfedezhetők rajta.
A kápolna két, 9 méter magas tornya előrehajló csuklyás, pálos szerzetesekre emlékeztet.
2006. szeptember 8-án, Kisboldogasszony napján szentelték fel, mintkét tornyában egy-egy harang van.
A keletre néző kápolnában elhelyezett Boldogasszony szobor Péterfy László munkája.
Az őrt álló tornyok között a Napmadár, a Szentlélek szárnyaló lelke hívogatja a hívőket és üdvözli a szemben felkelő Napot. A széttárt szárnyak közepén lévő fehér gömb, benne a kereszttel a megváltó Krisztus testét, az élet kenyerét, az oltári szentség kisugárzását kívánja szimbolizálni.
A világító tetőablak a szántói Pálos Keresztes Kő formáját követi.
A közelben álló Pilis Keresztjét Csíksomlyótól kapták ajándékba.
Szintén a közelben áll az Áldást osztó Jézus szobra.
A Boldogasszony-kápolna része a Makoveczutaknak, annak nyolcadik állomása.
A pünkösdkor a Csíksomlyói Búcsúval egy időben megtartott mise különlegességnek számít, de az év bármely szakában érdemes ellátogatni a fővároshoz közel fekvő településre.
Egy későbbi bejegyzésben a Csillagösvényt is bemutatom majd.
Nagyon köszönöm a csodálatos fotókat Csanádi Józsefnek!