Berat, az ezerablakos város Albániában
Berat, Albánia kilencedik legnagyobb városa csodálatos fekvéséről, hatalmas váráról és a hegyoldalba sűrűn épített házairól híres. Az Osum folyó partján fekvő 36 ezres város 2005-ben az Unesco világörökségi listájára is felkerült. Bár 2012-ben jártam ott, szerintem sokat azóta sem változott a város.
Berat története és látnivalói
A dél-albániai Berat Albánia egyik legősibb települése. Az illírek által már korábban is lakott, erődített települést Makedónia királya alapította i. e. 314-ben Antipatreia néven. A római uralom után a bizánciak hódították meg. 1417-től az Oszmán Birodalom fennhatósága alatt volt Albánia 1912-ben kikiáltott függetlenségéig.
Berat legfőbb a látványossága, a napjainkban is lakott várnegyed (albán Kala) a mai belvárosától északnyugatra, az Osum folyó jobb partján terül el 9,6 hektáron. Külső falait I. Mihály építette 13. században. Ekkor készült el a vár közel háromszög alakú alaprajza, a várkaput védő barbakán, valamint a huszonnégy toronyból álló védvonal, a domb legmagasabb pontján elterülő belső vár és annak öregtornyai.
A fellegvár környéke számos 13. századi bizánci templomot és ottománkori mecsetet rejt.
Az “ezerablakos” nevet a váralatti negyed fehér házairól kapta. A szorosan összeépült és tényleg csupa ablak házak különös hangulatot kölcsönöznek a településnek, amit az itt-ott felbukkanó mecsetek tornyai tovább fokoznak.
Az UNESCO világörökségi elismerését annak köszönheti, hogy kivételes példája az ottomán korszak jó állapotban fennmarad, jellegzetes építészeti stílusú történelmi városainak.
További fotók Beratról:
Kattints a logóra vagy Közel és távol szöveg alatti dátumra és már láthatod is a további fotókat!
Közzétette: Közel és távol utazás – 2018. szeptember 1., szombat
További látnivalók Albániában
- Rozafa vára az albániai Shkodrában
- Shkodra (Shkodër), Albánia ötödik legnagyobb városa
- Butrinti ókori romvárosa Albániában