Balkán-félsziget országai és mesés tájai
Kristálytiszta vízű tavak, különleges sziklaformációk, bujanövényzet, finom ételek és barátságos emberek. Többek között ezt kínálja Európa egyik varázslatos tája a Balkán-félsziget. Lárma és csend, természet és város, melankólia és élénk színek – a Balkán egyértelműen az ellentétek földje. Elérhető közelséggel csalogat minket, turistákat, hogy apránként tárhassa elénk szebbnél szebb helyeit, és ajándékozzon meg életre szóló élményekkel, amelyeket megismételni sem lehetetlen, és talán ettől válik még vonzóbbá. Túrázás közben még intenzívebben élhetjük meg a természet egyedülálló szépségét és a balkáni táj varázsát.

Balkán-félsziget területe
A Balkán-félsziget Európa délkeleti részén található félsziget, területe 470 000 km². Keleten a Fekete-tenger, délen és nyugaton a Földközi-tenger és annak részei, a Márvány-tenger, Égei-tenger, Jón-tenger, Adriai-tenger mossa partjait. Kis-Ázsiától két szoros, a Boszporusz és a Dardanellák választja el. Az északi határa a Fekete-tenger és az Adriai-tenger között a Duna, majd a Száva, aztán a szlovéniai Krka folyó, végül a Vipava, majd az Isonzó.
A Balkán szó a Bulgáriától Szerbiáig húzódó Balkán-hegység nevéből származik.
A Balkán-félsziget Európa egyik legnagyobb átlagmagasságú nagytája, területének 15%-a található 1000 méternél magasabban.
A Balkán-félsziget helyett gyakran használják a rövidebb Balkán szót is a terület megjelölésre. Szintén ez a rövid neve a Balkán térségnek, de a kettő nem ugyanaz. A Balkán térség egy történelmi-kulturális fogalom, mely nagyrészt a Balkán-félsziget területét jelenti, azonban a Balkán térséghez tartozik a félszigeten kívül a Regát területe is.
Balkán-félsziget országai
A Balkán történetét az ókortól az 1991-es évekig konfliktusok és hódítások jellemezték, ám a hullámok mára elültek. Persez azért a különböző korszakok és uralkodók hatása sok helyen még ma is érződik.
A Balkán-félsziget politikailag Európa egyik régiójának, Délkelet-Európának a része. 13 ország tartozik hozzá, ezek közül azonban csak 6 ország tartozik ide, míg 7 országnak csak egy – gyakran elég kicsi – része tartozik ide.
Mindenfelé vad természeti táj, homokos tengerpart és magas hegyek várják a kalandorokat. Ugyanakkor találunk eldugott kolostorokat és nyűzsgő városokat is. Valamennyiben közös a laktató balkáni konyha, a magával ragadó ritmusok és a valódi vendégszeretet.
Balkán-félszigeti területekkel is rendelkező országok
Görögország: Görögország területe a szigeteit kivéve;
Horvátország: Horvátország területe a Száva vonalától délre;
Románia: Románia területének 6%-a: Dobrudzsa;
Szerbia: Szerbia területének 73%-a: a Száva–Duna-vonaltól délre levő Közép- és Dél-Szerbia;
Szlovénia: Szlovénia területének 27%-a: Dél-Szlovénia;
Törökország: Törökország területének 3%-a: Trákia keleti része;
Olaszország: Olaszország területének 0,1%-a: Trieszt megye.

Teljes területükkel a Balkán-félsziget országai és látnivalóik
Tartalomjegyzék
Kattints az ország nevére az adott ország látnivalóinak és nevezetességeinek közvetlen eléréséhez.
Albánia látnivalói, nevezetességei
Az Albán Köztársaság vagy Albánia (albánul Republika e Shqipërisë vagy Shqipëria, feltételezett jelentése: ’sasok földje’) a Balkán-félszigeten fekvő független állam. Északon Montenegró északkeleten Koszovó (annak teljes elismertsége hiányában Szerbia), keleten Észak-Macedónia, délkeleten és délen Görögország, délnyugaton a Jón-tenger, nyugaton pedig az Adriai-tenger határolja. Partvonalának teljes hossza 362 km. A kommunizmus bukása óta jelentős lépések történtek a gazdasági és társadalmi helyzet javítása érdekében. A fejlődés ellenére a 2010-es évek végén még mindig Európa egyik legelmaradottabb országa volt.
Albánia egyre népszerűbb úti cél a természetkedvelők és a történelem iránt érdeklődők körében. Az albán riviéra gyönyörű tengerpartjai – például Dhërmi, Himarë és Ksamil – kristálytiszta vizükkel és festői öbleikkel csalogatják a látogatókat.
A Butrinti régészeti lelőhely az UNESCO Világörökség része, és lenyűgöző bepillantást enged az ókori civilizációk világába. A főváros, Tirana pezsgő kulturális életet kínál, míg Berat, a „1000 ablak városa” tradicionális házaival és oszmán kori hangulatával ejti rabul az utazót.

A Shkodra-tó Albánia legnagyobb tava, ideális kirándulásokhoz és madármegfigyeléshez, míg a Valbona-völgy és a Theth Nemzeti Park a hegyek szerelmeseinek nyújt paradicsomi környezetet.
Bosznia-Hercegovina látnivalói, nevezetességei
Bosznia-Hercegovina a Balkán-félsziget nyugati felén fekszik. Jugoszlávia egyik volt tagköztársasága. Keletről Szerbia, délről Montenegró, 20 km-es partszakaszon az Adriai-tenger, a többi oldalról Horvátország határolja.
Bulgária látnivalói, nevezetességei
A Fekete-tenger partján fekvő Bulgária homokos tengerparkokkal, olcsó árakkal és ortodox kolostorokkal várja a turistákat. Bulgáriát északról Románia, nyugatról Szerbia és Észak-Macedónia, délről Görögország és Törökország, keletről a Fekete-tenger határolja. Fővárosa és legnépesebb városa Szófia.
Az országot járva gyakran tapasztaljuk, hogy a hagyományos stílusú favázas házak váltakoznak szocialista épületekkel. A hagyományos építkezés szép példáit láthatjuk például a mesés kelet kapujában, Plovdívban, történelmi központjában pedig római amfiteátrumot is találunk.

A Balkán-hegységtől délre fekszik a Rózsák völgye, ahol damaszkuszi rózsákat temesztenek.
Bár merre kalandozunk Bulgáriában, lépten-nyomon letűnt civilizációk emlékeibe botlunk. A terület a trák időktől napjainkig számos civilizációnak adott otthont, ezért az ország építészete gazdag és változatos. Trák sírkamrákat épp úgy találunk, mint szép kolostorokat, melyek közül kiemelkedik a Rilai Kolostor.

A Fekete-tenger 370 kilométeres homokos tengerpartja kiválóan alkalmas üdülésre, legkedvelt üdülőhelyei: Napospart, Neszebar, Szozopol, Aranyhomok és Albena. Az üdülőturizmus mellett jellemző a gyógyturizmus, és a kulturális idegenforgalom is. Míg Várna és környéke a tiristák és a bulizók körében népszerű, Burgasz kötül csendesebb ölöket találunk.
Észak-Macedónia látnivalói, nevezetességei
Észak-Macedónia, hivatalos nevén Észak-macedón Köztársaság egy Balkán-félszigeti, tengerparttal nem rendelkező állam. Szerbia és Koszovó (északon), Bulgária (keleten), Görögország (délen) és Albánia (nyugaton) között helyezkedik el.
Észak-Macedónia rejtett kincsei közé tartozik a harminc kilométeres Ohridi-tó, amely az ország legismertebb természeti csodája – partján fekszik az UNESCO-listás Ohrid városa, híres középkori templomaival és hangulatos óvárosával. A környező hegyek által határolt tiszta, nygodt vz minidg is szinte varázserővel vonzotta az embereket.
Aki átutazik a kis országon, főleg lankás hegyeket, erdőket és szőlőket láthat mindenfelé. A nyugalom jellemző a Matka-kanyonra is, ami mindössze 15 kilométer hosszan nyúlik el a főváros közelében. Hat kilométeres szakaszon a Treska folyón keresztül kanyarog, amelyet a végén egy gát zár le. Végig sétálhatunk a mellette vezető keskeny ösvényen, vagy kölcsönözhetünk kajakot, hogy azzal haladjunk a folyón.
A Matka-kanyon mellett a Pelister Nemzeti Park és a Mavrovo-tó is a természet és a túrázás szerelmeseit csábítják.
A főváros, Szkopje, különleges elegye a modern és a történelmi stílusnak – a Kőhíd, az Ótörök bazár és a Macedónia tér ikonikus helyszínek.
Koszovó látnivalói, nevezetességei
Koszovó, illetve a Koszovói Köztársaság vitatott jogállású terület a Balkán-félszigeten. A helyi albán többség által egyoldalúan kikiáltott államot Szerbia és annak fő támogatója, Oroszország, valamint a világ országainak egy része jelenleg nem ismeri el önálló államként, Magyarország, az EU tagállamainak többsége és számos más állam azonban igen.
Koszovó kis területén is sok történelmi és természeti látványosság található. A főváros, Pristina, modern és fiatalos hangulatot áraszt, emellett a Nemzetközi Béke Könyvtár és a különleges Anyaság katedrálisa is itt található. A középkori Decsani kolostor és a Gracanica kolostor az ortodox vallási építészet gyöngyszemei, szintén UNESCO-védelem alatt állnak. Prizren történelmi városa macskaköves utcáival, mecsetekkel, templomokkal és erődjével Koszovó egyik legbájosabb települése. A természet kedvelőinek a Shar-hegység kínál túralehetőségeket és lenyűgöző panorámát.
Montenegró látnivalói, nevezetességei
A fekete hegyek országát, Montenegrót Délnyugaton az Adriai-tenger, nyugaton Horvátország, északnyugaton Bosznia-Hercegovina, északkeleten Szerbia, keleten Koszovó, délkeleten pedig Albánia határolja. Fizetőeszközként az eurót használja, de nem része az eurózónának.
Montenegró lenyűgöző természeti adottságokkal és gazdag történelmi örökséggel rendelkezik. Az Adria-parti Kotor óvárosa, szűk utcáival és városfalával az UNESCO Világörökség része, míg a Kotori-öböl a fjordszerű tájaival az egyik legszebb tengerparti látvány Európában. Budva híres strandjairól és nyüzsgő éjszakai életéről, de óvárosa is megér egy sétát.
A festői Sveti Stefan félsziget különleges látványt nyújt, luxusszállóként működő történelmi halászfalujával. A Durmitor Nemzeti Park és a Tara-kanyon a túrázók, raftingolók és természetjárók paradicsoma, míg a Biogradska Gora őserdeje Európa egyik utolsó érintetlen ősi erdőterülete. Cetinje, az egykori főváros, kulturális központként őrzi a montenegrói identitást, míg Ostrog kolostora egy sziklafalba vájva magasodik a völgy fölé, és fontos zarándokhely.