Aquincumi katonai amfiteátrum Budapesten: a római múlt emlékei

Budapest számos lenyűgöző történelmi látnivalóval rendelkezik, köztük a Aquincumi katonai amfiteátrum, más néven katonavárosi amfiteátrum, amely visszarepít minket a római kori Pannónia tartomány időszakába. Az ókori Aquincum a mai Budapest III. kerületében, Óbudán található, és a római birodalom egyik fontos városa volt. Az itt található katonai amfiteátrum különleges betekintést nyújt a római katonai élet mindennapjaiba és szórakozásaiba. Sőt, a területen egy római legionánus szobrát is megcsodálhatjuk, amelyet a miniszobrairól ismert Kolodko Mihály készített.

Aquincumi katonai amfiteátrum Budapesten

Amfiteátrumok, a római kor szórakozó helyei

Az amfiteátrumok a római építészet jellegzetes épületei. Az ellipszis alakúak és színházszerű kialakítású építmények az ókorban legfőképpen gladiátorküzdelmek, kocsiversenyek, állatküzdelmek és kivégzések helyszínei voltak. A gladiátorküzdelmek a kereszténység elterjedésével a Kr. u. 4. századtól fokozatosan megszűntek, és a Római Birodalom összeomlásával a Kr. u. 5. századra a többi látványosságnak is vége szakadt.

A Római Birodalom területéről körülbelül 230 különféle kialakítású amfiteátrumot ismerünk. Az aquincumi katonavárosi amfiteátrum arénája 89,6 × 66,1 méteres méretével a nagyobbak közé tartozik.

A római kori amfiteátrumok közül már magas is bemutattam jó párat. A linkre kattinta most elolvashatod ezeket:

Aquincumi katonai amfiteátrum története

Aquincum a Római Birodalom egyik jelentős városa volt Pannóniában, amelyet a Kr. u. 1. században alapítottak. A város katonai és polgári részekre oszlott, és a Dunánál, a birodalom határvonalán feküdt, így fontos védelmi szerepe volt. Aquincum legfőbb katonai egysége, a Legio II Adiutrix, itt állomásozott, és ennek a légiónak a szórakoztatására épült az amfiteátrum a 2. század közepén. Aquincum katonai (katonavárosi) amfiteátruma a település két arénája közül a nagyobbik, a másik a polgárvárosi amfiteátrum.

A katonavárosi amfiteátrumot Antonius Pius császár idejében, Kr. u. 145 körül építhették a Legio II Adiutrix katonái. A jelenlegi Flórián téren állt a legio katonai erődítménye, amelyet egy katonai közigazgatás alá tartozó város vett körül, ahol a katonák családtagjai, hivatalnokok, az ellátást végző
kereskedők és a leszerelt katonák laktak. Az amfiteátrum ennek a katonavárosnak a területén épült fel.

Feltételezhetően a közelben talált, kőből készült építési felirat az amfiteátrumhoz tartozott. Másolata a Flórián téri aluljáróban látható, eredetijét az Aquincumi Múzeumban őrzik.

A többi dunamenti körszínházhoz hasonlóan, a katonavárosi is a földamfiteátrumok csoportjába tartozik. A nézőtér az areéna körül emelt földtömegen helyezkedett el. Mindössze a huszonnégy U alakú falrész és a pódium fala épült kőből.

Aquincumi katonai amfiteátrum Budapesten

A hatalmas, elliptikus alakú építményben egyszerre 13 000 néző élvezhette a gladiátorharcokat, állatviadalokat és egyéb szórakoztató programokat. A küzdőtér mérete a római Colosseuménál is nagyobb volt, ami jól mutatja az aquincumi helyőrség jelentőségét. Az amfiteátrum központi szerepet játszott a katonák és a civil lakosság szórakoztatásában, valamint a birodalom erejének demonstrálásában.

Nézőterét földdel kitöltött falak tartották, és felül minden valószínűség szerint ponyvákkal árnyékolták. Az aréna csatornarendszerrel is föl volt szerelve, ami lehetővé tette a gladiátormérkőzések eglátványosabb változatának, a vízi csatának a megrendezését is.

Az amfiteátrum falai jórészt elpusztultak, ami megmaradt belőlük, az is rossz állapotban volt, ezért az 1940-es években a feltárt falazatokat megerősítették, konzerválták.

Katonai amfiteátrum látogatása

Az katonai amfiteátrum a Budapest, III. kerületi Nagyszombat utca-Pacsirtamező utca-Viador utca-Szőlő utca által határolt területen található.

Az épületet ovális alakja és lenyűgöző méretei teszik különlegessé. Bár ma már csak részben maradt fenn, a helyszín látogatói még mindig elképzelhetik az egykor ott zajló látványos eseményeket. Az amfiteátrum építészeti stílusa és szerkezete jól tükrözi a római mérnöki tudás és építészeti bravúrok színvonalát.

Aquincumi katonai amfiteátrum Budapesten

Az Aquincumi katonai amfiteátrum ma szabadtéri régészeti helyszínként látogatható. A helyszínen található információs táblák segítik a látogatók tájékoztatását.

Az amfiteátrum közelében található az Aquincumi Múzeum, amely átfogó képet ad a római kori Aquincum városának történelméről és mindennapi életéről. Az itt kiállított régészeti leletek, mozaikok, szobrok és épületmaradványok segítenek jobban megérteni a hely fontosságát a római birodalom kontextusában.

Kolodko Mihály: A római legionárius miniszobra

Az aquincumi katonai amfiteátrum egyik kedvelt látványossága a kárpátaljai származású szobrászművész, Kolodko Mihály mini alkotása.

Az In vino veritas, vagyis borban az igazság című remekmű egy római legionárius aprócska szobra, amint egy tőrrel és egy valószínűleg kiürült boroskancsóval a kezében heverészik a falon.

Kolodko miniszobor az Aquincumi katonai amfiteátrum Budapesten

A szobrocskát a bejárattól jobbra a támfal déli széléhez közel találjuk. Ezen a fotón bejeöltem.

A legionárius párja a horvátországi Pula római amfiteátrumában található 2021 nyara óta.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük