Anonymus-szobor a Városligetben: egy legendás történetíró emlékműve
Budapest egyik ikonikus emlékműve, a magyar történelem és kultúra szimbóluma, az Anonymus-szobor a Városligetben található. A kedvelt fotótéma Ligeti Miklós alkotása, a magyar történelem egyik legjelentősebb alakjának, a történetíró Anonymusnak (annyi mint Névtelen) állít emléket. Ha a magyar fővárosba látogatsz, mindenképpen érdemes ellátogatnod ehhez a különleges szoborhoz, és megismerned annak történetét.
Ki volt Anonymus?
A 12. században élt Anonymus, vagyis Névtelen, a legrégibb magyar történetíró, aki a Gesta Hungarorum (Magyarok cselekedetei) című művében foglalta össze a honfoglalástól a 12. századig tartó magyar történelmet.
A „Gesta Hungarorum” a magyarok honfoglalásáról szóló első fennmaradt írásos emlék, amelyet latin nyelven írt. Anonymus kiléte azonban mindmáig ismeretlen, mivel nevét sosem tárta fel – ezért hívják „névtelennek” vagy „Anonymusnak”.
Az Anonymus-szobor
A szobor talapzatát Bálint Zoltán és Jámbor Lajos építészek tervezték. Magát a bronz szobrot Ligeti Miklós készítette 1903-ban, és azóta a Városliget egyik legkedveltebb látványossága. Ligeti nagyon fiatal, mindössze huszonhét éves volt, mikor 1898-ban Bánffy Dezső miniszterelnök megbízta a feladattal.
A szobor a leghíresebb magyar történetírót szerzetesként ábrázolja, elmélyült gondolkodásra utaló pózban. Mivel nevét nem tudjuk, az arcát sem jelenítette mega szobrász, csukja takarja el azt. Az arcát szinte teljesen elrejti a köpeny, így azonosítása lehetetlenné válik, ezzel is szimbolizálva a történelmi figura rejtélyességét.
Az ülő alak a kezében tartja a Gesta Hungarorum lapjait és egy íróeszközt is.
A szobor környezetében elhelyezkedő fák és növényzet különleges hangulatot kölcsönöznek a helyszínnek, mintha egy mesebeli erdőben járnánk. Sokan úgy tartják, hogy a szobor tollát megérinteni szerencsét hoz, különösen, ha valaki írói vagy történészi pályára vágyik.
Ligeti Miklós, a névtelen szobrász élete
Ligeti Miklós a 19. és 20- század fordulójának egyik legjelesebb magyar impresszionista művésze volt, ma mégis Anonymusszal – a névtelen írnokot megörökítő szobrával – azonosítják sorsát. A Lőwy Móric néven 1871. május 19-én, Budán született tehetséges fiatalember Strobl Alajos tanítványa volt. Majd Bécsbe és Párizsba ment tanulni, a Julian Akadémián még a festészettel is próbálkozott. Auguste Rodin művészete volt rá nagy hatással, akivel 1907-ben közösen állított ki a francia fővárosban.
Első műterme Budán, a Várkertbazár épületében volt, majd élete végéig Zuglóban alkotott. Minden anyaggal virtuóz módjára bánt, legyen szó kőről, márványról, bronzöntésről vagy éppen kerámiáról.
Híres műve még a Margitszigeten álló Rákászfiú, Apafi Mihály alakja az Országház homlokzatán, illetve Rudolf trónörökös városligeti, Erzsébet királyné szegedi szobra.
1944 márciusában egy súlyos műtéten esett át, melyből már nem épült fel. Bár az volt a kívánsága, hogy az Anonymus-szobor alatt temessék el, ma a Kerepesi úti temetőben nyugszik.
A Stefánia úton álló, nemrég felújított villáját a második világháború után Kisfaludy Strobl Zsigmond, a Gellért-hegyi Szabadságszobor alkotója használta műteremként.
Hol található az Anonymus-szobor?
Anonymus szobra könnyen megközelíthető a Városligetben, Budapest egyik legnagyobb és legnépszerűbb parkjában. A szobor a Vajdahunyad vára udvarán található, amely maga is egy történelmi és építészeti csoda. A Mezőgazdasági Múzeum épületével szemben érdemes keresni a fák ölelésében. A park gyalogosan, kerékpárral, vagy a város tömegközlekedésével is jól megközelíthető, és a látogatás bármely évszakban különleges élményt nyújt.
Az Anonymus-szobor nemcsak egy emlékmű, arra emlékeztet bennünket, hogy a múltunk megismerése nélkül nem érthetjük meg a jelent.