Angyalvár, a pápák titkos menedéke Rómában
Az Angyalvár (Castel Sant’Angelo) Róma egyik ikonikus épülete a Vatikán közelében. A Tiberis partján álló hatalmas erődítmény egyszerre volt császári mauzóleum, pápai palota és börtön. Ma a látogatók egyedülálló lehetőséget kapnak, hogy bepillantsanak a római történelem e meghatározó épületébe. Az Angyalvárhoz vezető hidat, a Ponte Sant’Angelot sokan Róma legszebb hídjának tartják.

Az Angyalvár (Castel Sant’Angelo) története
Az Angyalvár (Castel Sant’Angelo) kerek épülete eredetileg Hadrianus császár síremlékének épült 135 és 139 között. Alapépítménye egy 84 m élhosszúságú négyszög, amelyen egy 60 m átmérőjű monumentális henger áll. Ez alatt találjuk a sírkamrákat. Az épületet egy föld alatti folyosó kötötte össze a közelben található Palatinus-dombbal.
Sokáig a császárok temetkezőhelye volt, majd fokozatosan katonai erőddé alakították át. Egy időben börtönként szolgált. A középkorban az épület elvesztette eredeti funkcióját, és erőddé alakították , amely a pápai állam védelmét szolgálta.
A kevés védelmet nyújtó lateráni Szent János bazilika melletti palotákból a biztonságosabb Vatikánba költöző III. Miklós pápa (1216-1280) ötlete volt, hogy a Vatikánt övező egykori városfal tetején titkos folyosót alakítsanak ki (Passetto di Borgo). A kívülről észrevehetetlen, nyolcszáz méteres folyosón veszély esetén a pápa néhány perc alatt át tudott menekülni a Vatikánból az Angyalvárba.
Az évszazadok során sok harc folyt az Angyalvár megszerzéséért, ezért Róma lakosai 1379-ben a lebontása mellett döntöttek. Szerencsére csak a márványborítást tüntették el.
A reneszánsz időszakban az épületet tovább bővítették és díszítették. Az erődítményből pápai rezidencia lett, amely számos díszes termet és kápolnát foglal magában.

Az Angyal legendája
Az épület neve egy legendához kötődik: 590-ben a pestisjárvány idején I. Gergely pápa látomásában megjelent Mihály arkangyal , aki kardját visszacsúsztatta hüvelyébe, jelezve a járvány végét. Ennek emlékére egy angyal szobrot helyeztek az épület tetejére, amely ma is az egyik legismertebb látványosság.

Az Angyalvár látogatása és látnivalói
Az Angyalvár ma fegyver- és festménygyűjteményeknek is helyet ad. Az épület történetét bemutató tárlat, a pápa dísztermei mellett megtekinthető a pincében lévő kínzókamra és a egykori császári temetkezőfülkék is.
- Hadrianus-kori mauzóleum: a látogatók a spirális rámpán haladva feljuthatnak a mauzóleum tetejére, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra.
- Pápai lakosztályok: a pápák egykori díszes termeiben és kápolnáiban barangolhatunk.
- Hadtörténeti múzeum: az erődítményben található hadtörténeti múzeum fegyverekkel, páncélokkal és más katonai tárgyakkal ismerteti meg a látogatókat.
- Börtönök: a sötét és nyirkos börtönökben megtapasztalhatjuk, milyen körülmények között raboskodtak itt a foglyok.
- Bástyák és teraszok: az Angyalvár bástyáiról és teraszairól lenyűgöző kilátás nyílik Róma városára, különösen a Szent Péter-bazilikára és a Tevere folyóra.
- Mihály arkangyal szobra: a tetőn álló szobor, amely Pieter Verschaffelt műve, az épület ikonikus eleme.
- Titkos folyosók: az épület alatt húzódó titkos járatok bepillantást engednek a középkori védelmi rendszerbe.
Az Angyalvárhoz vezető hidat, a Ponte Sant’Angelot sokan Róma legszebb hídjának tartják. A hidat Péter, és Pál apostol szobra, valamint tíz angyal díszíti.

Miért érdemes ellátogatni az Angyalvárba?
- Történelmi jelentőség: az Angyalvár Róma egyik legfontosabb történelmi emlékműve.
- Lenyűgöző építészet: az erődítmény impozáns megjelenése és belső terei mindenkit elkápráztatnak.
- Panorámás kilátás: a tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a városra és a Tiberisre.
- Egyedülálló élmény: az Angyalvárban tett látogatás egy felejthetetlen élmény lesz mindenki számára.

Praktikus információk
- Megközelítés: az Angyalvár könnyen megközelíthető tömegközlekedéssel.
- Nyitvatartás: A nyitvatartási idő évszakonként változhat, ezért érdemes előre tájékozódni a hivatalos weboldalon.
- Jegyárak: A belépőjegy ára tartalmazza a hangosvezetést is.
- Tipp: Ha szeretnéd elkerülni a hosszú sorokat, érdemes online megvásárolni a jegyet.
Még egy jó tanács: Bizonyára hallottál róla, hogy a 2025-ös év Szent év lesz, amikor is kétszer-háromszor több zarándokot várnak Rómába és a Vatikánba, mint egy átlagos évben. Az eseményre készülve 2024 évvégén szinte egész Róma fel van túrva, állványozva, stb. Mindent, de mindent meg akarnak újítani a különleges ünnepre. Ha rám hallgatsz, az idén már ne utazz Rómába, mert hatalmas csalódás lesz.
Ezt láttam én 2024 októberében Róma legszebb hídján sétálva:
