Angyalvár, a pápák titkos menedéke Rómában

Az Angyalvár (Castel Sant’Angelo) Róma egyik ikonikus épülete a Vatikán közelében. A Tiberis partján álló hatalmas erődítmény egyszerre volt császári mauzóleum, pápai palota és börtön. Ma a látogatók egyedülálló lehetőséget kapnak, hogy bepillantsanak a római történelem e meghatározó épületébe. Az Angyalvárhoz vezető hidat, a Ponte Sant’Angelot sokan Róma legszebb hídjának tartják.

Angyalvár, Castel Sant’Angelo Rómában

Az Angyalvár (Castel Sant’Angelo) története

Az Angyalvár (Castel Sant’Angelo) kerek épülete eredetileg Hadrianus császár síremlékének épült 135 és 139 között. Alapépítménye egy 84 m élhosszúságú négyszög, amelyen egy 60 m átmérőjű monumentális henger áll. Ez alatt találjuk a sírkamrákat. Az épületet egy föld alatti folyosó kötötte össze a közelben található Palatinus-dombbal.

Sokáig a császárok temetkezőhelye volt, majd fokozatosan katonai erőddé alakították át. Egy időben börtönként szolgált. A középkorban az épület elvesztette eredeti funkcióját, és erőddé alakították , amely a pápai állam védelmét szolgálta.

A kevés védelmet nyújtó lateráni Szent János bazilika melletti palotákból a biztonságosabb Vatikánba költöző III. Miklós pápa (1216-1280) ötlete volt, hogy a Vatikánt övező egykori városfal tetején titkos folyosót alakítsanak ki (Passetto di Borgo). A kívülről észrevehetetlen, nyolcszáz méteres folyosón veszély esetén a pápa néhány perc alatt át tudott menekülni a Vatikánból az Angyalvárba.

Az évszazadok során sok harc folyt az Angyalvár megszerzéséért, ezért Róma lakosai 1379-ben a lebontása mellett döntöttek. Szerencsére csak a márványborítást tüntették el.

A reneszánsz időszakban az épületet tovább bővítették és díszítették. Az erődítményből pápai rezidencia lett, amely számos díszes termet és kápolnát foglal magában.

Angyalvár

Az Angyal legendája

Az épület neve egy legendához kötődik: 590-ben a pestisjárvány idején I. Gergely pápa látomásában megjelent Mihály arkangyal , aki kardját visszacsúsztatta hüvelyébe, jelezve a járvány végét. Ennek emlékére egy angyal szobrot helyeztek az épület tetejére, amely ma is az egyik legismertebb látványosság.

Az Angyalvár látogatása és látnivalói

Az Angyalvár ma fegyver- és festménygyűjteményeknek is helyet ad. Az épület történetét bemutató tárlat, a pápa dísztermei mellett megtekinthető a pincében lévő kínzókamra és a egykori császári temetkezőfülkék is.

  • Hadrianus-kori mauzóleum: a látogatók a spirális rámpán haladva feljuthatnak a mauzóleum tetejére, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra.
  • Pápai lakosztályok: a pápák egykori díszes termeiben és kápolnáiban barangolhatunk.
  • Hadtörténeti múzeum: az erődítményben található hadtörténeti múzeum fegyverekkel, páncélokkal és más katonai tárgyakkal ismerteti meg a látogatókat.
  • Börtönök: a sötét és nyirkos börtönökben megtapasztalhatjuk, milyen körülmények között raboskodtak itt a foglyok.
  • Bástyák és teraszok: az Angyalvár bástyáiról és teraszairól lenyűgöző kilátás nyílik Róma városára, különösen a Szent Péter-bazilikára és a Tevere folyóra.
  • Mihály arkangyal szobra: a tetőn álló szobor, amely Pieter Verschaffelt műve, az épület ikonikus eleme.
  • Titkos folyosók: az épület alatt húzódó titkos járatok bepillantást engednek a középkori védelmi rendszerbe.

Az Angyalvárhoz vezető hidat, a Ponte Sant’Angelot sokan Róma legszebb hídjának tartják. A hidat Péter, és Pál apostol szobra, valamint tíz angyal díszíti.

Ponte Sant’Angelo, Az Angyalvár hídja

Miért érdemes ellátogatni az Angyalvárba?

  • Történelmi jelentőség: az Angyalvár Róma egyik legfontosabb történelmi emlékműve.
  • Lenyűgöző építészet: az erődítmény impozáns megjelenése és belső terei mindenkit elkápráztatnak.
  • Panorámás kilátás: a tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a városra és a Tiberisre.
  • Egyedülálló élmény: az Angyalvárban tett látogatás egy felejthetetlen élmény lesz mindenki számára.

Praktikus információk

  • Megközelítés: az Angyalvár könnyen megközelíthető tömegközlekedéssel.
  • Nyitvatartás: A nyitvatartási idő évszakonként változhat, ezért érdemes előre tájékozódni a hivatalos weboldalon.
  • Jegyárak: A belépőjegy ára tartalmazza a hangosvezetést is.
  • Tipp: Ha szeretnéd elkerülni a hosszú sorokat, érdemes online megvásárolni a jegyet.

Még egy jó tanács: Bizonyára hallottál róla, hogy a 2025-ös év Szent év lesz, amikor is kétszer-háromszor több zarándokot várnak Rómába és a Vatikánba, mint egy átlagos évben. Az eseményre készülve 2024 évvégén szinte egész Róma fel van túrva, állványozva, stb. Mindent, de mindent meg akarnak újítani a különleges ünnepre. Ha rám hallgatsz, az idén már ne utazz Rómába, mert hatalmas csalódás lesz.

Ezt láttam én 2024 októberében Róma legszebb hídján sétálva:

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük