Aladzsa kolostor: sziklába vájt remetelakok Bulgáriában
A híres Aladzsa kolostor Bulgária egyik lenyűgözőbb történelmi és vallási látványossága. A kolostor egy 30 méter magas mészkőfalba vájt középkori remetelakhely, Aranyhomok üdülőhelytől nem messze. A kolostor alapításának pontos ideje ismeretlen, de feltételezhetően a XII. században épült. Az Aladzsa egyike azon kevés sziklakolostornak Bulgáriában, ahol a különböző helyiségek funkciói tisztán kivehetők. A mészkősziklába vájt cellák és a sziklatemplom külső fala leomlott, ami még különlegesebbé teszi a mai utazók részére a látogatást.
Aladzsa kolostor története
Az Aladzsa kolostor Bulgária kedvelt látnivalója. Már a 6. században éltek itt remeték, akik tucatnyi cellát és kamrát vájtak ki a mészkősziklából, sőt kőkorszaki lakók által hátrahagyott nyomokat is találtak.
A jelenleg látható, kétszintes kolostorrendszert a 13., 14. században építették a 25 méter magas sziklafalba. A barátok a mészkőszikla természetes üregeit sok éves, kemény munkával valóságos labirintussá építették: cellákkal, sziklatemplomokkal.
Nevét az arab eredetű „aladzsa” szóról kapta, amely színeset jelent, és valószínűleg a sziklafalakat díszítő freskókra utal. Bár a kolostor pontos alapítási dátuma nem ismert, a régészeti leletek arra utalnak, hogy már a trákok és a rómaiak idején is lakott volt ez a terület.
Valószínű egy földrengés következtében a repedésekkel átszőtt sziklahomlokzat leomlott, így ma csak a kamrák belső felét látjuk, mintha csak egy metszetet néznénk. A földrengés hatására megszűnt az összeköttetés a kolostor két szintje között és a barátokat a kolostor elhagyására kényszerítette.
Az Aladzsa kolostort 1920-ban fedezték fel újra, miután évszázadokon át elfelejtették.
Az Aladzsa kolostor látogatása
Bulgária gazdag történelemmel és kulturális örökséggel rendelkezik, amelyet számos történelmi emlékhely és természeti szépség gazdagít. Egyik legizgalmasabb és legkülönlegesebb látványossága az Aladzsa kolostor, amely a Fekete-tenger partján található, nem messze Várna városától.
A kolostor és a hozzátartozó múzeum egy belépőjegyel látogatható.
Jelenleg két részletben, lépcsőkön járhatjuk be a feketére füstölődött mennyezetű, kő-fekvőhelyes cellákat és a freskó maradványokat őrző templomot.
A barlangokat ma teherbíró vaslépcsők kötik össze, de a barátok egykor a veszélyes sziklaperemeken kúszva-mászva érték el őket, a sziklafalon ma is látható talpalatnyi kiszögeléseken vetve meg lábukat.
Az alsó szinten találhatóak a szerzetesi cellák, a kápolna, a konyha és az ebédlő, míg a felső szinten a templom és a kápolna helyezkedik el. Az itt található freskók töredékei ma is megcsodálhatók, bár az idők folyamán sokat veszítettek eredeti színeikből és részleteikből.
Múzeum épület
Akik nem tudnak vagy nem akarnak lépcsőket mászni, azok a földszintes múzeumépületben ismerkedhetnek meg az Aladzsa-kolostor történetével.