A világ hét új csodája
A világ hét új csodája választást 2007-ben rendezték, hogy az ókori világ hét csodája után a jelenkorunk legnagyobb építményeit kiválasszák. A svájci profit-orientált New Open World Corporation (NOWC) cég által felügyelt nemzetközi szavazás révén állt össze a lista, amely nevezetes történelmi emlékműveket és helyszíneket rangsorol.
A világ hét új csodája kiválasztása
A hét új remekmű kiválasztása több lépcsőben történt. A „verseny” szabályai szerint a jelölt műemlékeknek emberi kéz által alkotottnak és 2000 előtt készülteknek kellett lenniük. 2005. november 24-ig 177 jelöltre érkezett szavazat a világ minden tájáról.
A rangos cím megszerzéséért indított verseny interneten és telefonon keresztül zajlott két lépcsőben. Először bárki szavazhatott bármilyen építményre, szavazatát telefonon, SMS-ben vagy internet segítségével adhatta le. Majd a szavazás szervezői 2007. június elején bejelentették azt a 21 helyszínt, amelyek az egy nemzetközi szakmai zsűri véleménye alapján méltó a top hétbe kerülésre. Ezután csak ezekre az helyszínekre lehetett szavazni. Több mint 90 millió szavazat érkezett a különböző építményekre.
Portugália fővárosában, Lisszabonban 2007. július 7-én (07. 07. 07.) nagyszabású ünnepség keretében hirdették ki a szavazás végeredményét és nevezték meg a világ hét új csodáját. Az új csodákat világsztárok részvételével megrendezett ünnepség keretében jelentették be. A gálaműsorban fellépett Jennifer Lopez, Chaka Khan és José Carreras is. Az esemény házigazdájának szerepét az Oscar-díjas Hilary Swank és Ben Kingsley, valamint Bollywood csillaga, Bipasha Basu töltötték be.
A világ hét új csodája címet kiérdemelt építmények
Chichén Itzá – Mexikó
A Megváltó Krisztus szobra – Rio de Janeiro, Brazília
Colosseum – Róma, Olaszország
Kínai nagy fal – Kína
Machu Picchu – Cuzco, Peru
Petra – Jordánia
Tádzs Mahal (Taj Mahal) – Agra, India
21-es szavazásnál alul maradt építmények
- Akropolisz – Athén, Görögország
- Alhambra – Granada, Spanyolország
- Angkorvat – Angkor, Kambodzsa
- Moai – Húsvét-sziget, Chile
- Eiffel-torony – Párizs, Franciaország
- Hagia Szophia – Isztambul, Törökország
- Kijomizudera – Kiotó, Japán
- Kreml és a Vörös tér – Moszkva, Oroszország
- Neuschwanstein kastély – Füssen, Németország
- Gízai nagy piramis – Egyiptom
- Szabadság-szobor – New York, Amerikai Egyesült Államok
- Stonehenge – Amesbury, Egyesült Királyság
- Sydney-i Operaház – Sydney, Ausztrália
- Timbuktu – Mali
A világ hét új csodája kampányt nem mindenki ismerte el hivatalosan. Bár ezek mindegyik az UNESCO világörökség része, az UNESCO közleményt adott ki, hogy semmilyen közösséget nem vállal a 7 csoda kiválasztási kampánnyal.
Nagyon köszönjük Tóthné Évának a fotókat, aki egy kivételével élőben is megcsodálhatta a világ hét új csodáját. “2007. július 7-én Lisszabonban megnevezték a világ hét új csodáját. A hetediket, a Tádzs Mahalt sajnos nem láttam, de remélem kiegészítitek!”