A Szegedi Dóm: a város újjászületésének szimbóluma
A Szegedi Dóm, a Fogadalmi templom vagy ahogy teljes nevén ismerjük, a Magyarok Nagyasszonya-székesegyház, nem csupán egy templom, hanem Szeged város történelmének és szellemiségének megtestesítője. A 19. század végi nagy árvíz után épült fel, mint a város újjászületésének szimbóluma. A neoromán stílusú épület ma már Szeged egyik leglátogatottabb látványossága, lenyűgöző méreteivel és gazdag díszítésével mindenkit elvarázsol.
A Szegedi Dóm története
A Szegedi Dóm Szeged-Csanádi egyházmegye főtemploma, tornyainak 81 méteres magasságával az ország 5. legmagasabb temploma, a város arculatának egyik meghatározó épülete. Ez Magyarország egyetlen 20. században épült székesegyháza.
A Szegedi Dóm építésének gondolata az 1879-es nagy szegedi árvíz után merült fel, amikor a város lakossága megfogadta, hogy egy grandiózus templomot építenek hálájuk és hitük jeléül Szűz Mária tiszteletére.
A város vezetése a templom építésének helyéül a régi barokk stílusú Szent Demeter-templom telkét jelölte ki 1883. január 22-én. A régi templomot 1913-ban kezdték el bontani, ekkor bukkantak rá véletlenül – a torony egyik falába befalazva – egy gótikus toronyra. A Dömötör torony-ról időközben kiderült, hogy alapfalai a 12-13. századból származnak. Ez a torony Szeged városának legrégebbi műemléke. Ezt meghagyták és felújították, ma is látható a város felőli torony előtt a Dóm téren.
A dóm első terveit Schulek Frigyes, a budai Halászbástya alkotója készítette, aki neoromán stílusú templomot tervezett és a párizsi Sacré Cœur-bazilika mintájára, a szegedi dómot is fehér kővel akarta burkolni.
Schulek tervét drágának találták és Foerk Ernővel módosíttatták a tervet, aki az olcsóbb, lombardiai tégla-architektúra híve volt. Foerk terveit 1913. március 18-án fogadta el a városvezetés. A templom alapkövét 1914. június 21-én rakták le, bár az építkezés már 1913 augusztusában megkezdődött.
Az első világháború által megszakított munkálatokat csak 1923-ban tudták újra folytatni. A tornyok alsó harmadánál látható márványsáv ezt örökíti meg a Szózat szavaival: „Az nem lehet, hogy annyi szív | hiában onta vért 1914-18”. 1924 augusztusában emelték fel a kupola aranyozott, napsugaras keresztjét a helyére.
Végül a Csanádi egyházmegye alapításának 900. évfordulóján, 1930. október 24-én szentelték fel a dómot a Horthy Miklós kormányzó és Klebelsberg Kuno kultuszminiszter, valamint mintegy 30 000 ember jelenlétében Az ünnepi miséhez a zenét Dohnányi Ernő komponálta.
A Dóm a 20. században számos átalakításon és felújításon esett át. A második világháborúban is sérült, de hamar helyreállították.
A Szegedi Dóm látnivalói
A Szegedi Dóm impozáns méretei és gazdagon díszített belső terei azonnal lenyűgözik a látogatókat. A templom 81 méter hosszú, 51 méter széles, és két 91 méter magas tornya uralja a Dóm teret.
A háromhajós katedrális neoromán stílusban, kereszthajóval épült fel. Belső díszítésében az ókeresztény, bizánci stílus jelenik meg. A díszítőfestés Foerk Ernő irányítása mellett készült el.
Kupola
Patay László munkája a kupolát díszítő festmény.
Márvány baldachin
A kupola alatt álló márvány baldachin Foerk Ernő tervei alapján készült el. Kék velencei üvegmozaik mennyezetét a Szentlélek jelképe, a fehér galamb ékesíti.
Szentély
A szentély nagy mozaikképe Mária megkoronázását ábrázolja, felül a Szentháromsággal. A 90 négyzetméteres kép hozzávetőlegesen 350 ezer üvegkőből készült, 2800 színárnyalattal. E felett látható a „Szögedi Madonna” is – díszes alföldi szűrben és szögedi papucsban.
A szentély falán félkörívben húzódó, ötrészes domborműsorozat és hat szobor az árvízi fogadalom és a város régebbi fogadalmainak megvalósulását ábrázolja. A szentélynek, de az egész templomnak is legfőbb dísze az egykori főoltár, ma tabernákulum.
Üvegablakok és freskók
A templom színes üvegablakai és freskói lenyűgöző művészeti alkotások, amelyek bibliai történeteket és magyar történelmi alakokat ábrázolnak. A művészien festett üvegablakok Róth Miksa műhelyéből valók. A rózsaablakok Márton Ferenc tervei alapján készültek el.
Krisztus a keresztfán szobor
A dómban található Fadrusz János szobrászművész első jelentősebb munkája, az 1891-ben készült Krisztus a keresztfán, más néven Fadrusz-feszület. A szobor az 1900-as Párizsi Világkiállításon Grand-Prix díjat nyert.
Orgona
A Dóm orgonája 9740 síppal, 134 féle hangszínváltozattal rendelkezik. Építésekor Európa harmadik legnagyobb ilyen hangszere volt. Legnagyobb sípja 5 méteres, a legkisebb 1,5 centiméteres. Sípjai a kóruson, a kupolában és a szentély két oldalán találhatók.
Harangok
A dóm két toronyában összesen öt harang található, mindegyik különleges történelmi jelentőséggel bír. A Tisza felőli toronyban lévő Szent Gellért, vagy Hősök harangja 85,4 mázsányi súlyával az országban a második legnagyobb harang. A város felőli torony négy harangja: A 26,7 mázsás Szent Imre-püspökharang, a 10 mázsás Magyarok Nagyasszonya-harang, az 580 kg-os Szent Teréz-harang és a 250 kg-os Lélekharang.
Szent Gellért oltár: Gellért püspök és Imre herceg szobra
Nem véletlen, hogy az egyik oldalkápolnában Gellért püspök és Imre herceg szobra kapott helyet. A velencei származású Szent Gellért volt Szent István fiának, Imre hercegnek a tanítója.
Miután Gellért befejezte a herceg oktatását, remeteéletre szánta magát, Bakonybélbe vonult vissza. Amikor azonban I. István visszahívta, hogy Csanád püspökének nevezhesse ki, teljesítette kötelességét. Nem csupán számos hívet szerzett a katolikus egyház számára, székesegyházat építtetett, de gondoskodott a papok utánpótlásáról is, illetve alaposan átszervezte az egyházmegyét.
Az oltár két oldalán Szent István és Gizella szobra látható.
Szent Gellért ereklyéit a szembemiséző oltár rejti.
Gyermekek kápolnája
Érdekességek a Szegedi Dómról
- A legnagyobb toronyóra: A Dóm rendelkezik Magyarország legnagyobb toronyórájával.
- A legnagyobb orgona: A Dóm orgonája az ország egyik legnagyobbja.
- A látogatóközpont: A Dóm látogatóközpontjában kiállítások, interaktív játékok és filmek segítségével ismerkedhetünk meg a templom történetével és építészetével.
- A toronylátogatás: A bátrabbak a 302 lépcsőfok megmászásával feljuthatnak a toronyba, ahonnan páratlan kilátás nyílik Szegedre.
Szegedi Dóm Látogatóközpont és a dóm látogatása
A dóm ingyenesen látogatható az alábbi nyitvatartással:
H-Szo: 7.00-19.00
V: 8.00-19.00
Érdemes igénybevenni 2020-ban kialakított látogatóközpont szolgáltatásait. A dóm altemplomában kapott helyet a Szegedi Dóm Látogatóközpont, amely egy multifunkciós turisztikai és kulturális létesítmény.
Itt több állandó és ideiglenes kiállítást is megtekinthetünk, további lehetőség van ajándéktárgyak vásárlására és különböző programokra is befizethetünk.
Itt vásárolhatjuk meg a belépőjegyet a Dömötör-torony vezetett megtekintéséhez és dóm városfelé eső tornyának meglátogatásához is.
A Szegedi Dóm tornyának látogatása
A Fogadalmi templom nyugati, város felőli tornya szabadon látogatható belépőjegy megváltása után . A 302 lépcsőn megközelíthető kilátószint 46 méter magasságból teszi lehetővé Szeged csodálatos látképének megtekintését.
A toronyban három pihenőszint is kialakításra került, melyeken a látogató a templom és az egyházmegye történetével ismerkedhet. A legelső pihenőszinten található a Toronygaléria, ahol időszaki jellegű kiállítás fogadja a látogatókat.
Szeged csodálatos panorámájának megtekintése mellett különleges látványt nyújt a torony négy harangja.