A Rákoskerti Mennybemenetel templom – Makovecz Imre öröksége

Budapest dinamikusan fejlődő városképében számos építészeti gyöngyszem rejtőzik. Egy ilyen különleges alkotás a Rákoskerti Mennybemenetel református templom, amely Makovecz Imre, a világhírű magyar építész utolsó, befejezett templomterve alapján épült. A templom nemcsak építészeti szempontból jelentős, hanem a helyi közösség életében is fontos szerepet tölt be.

Rákoskerti Mennybemenetel templom – Makovecz Imre öröksége

Makovecz Imre öröksége

Makovecz Imre egyedi, organikus építészeti stílusa világszerte elismerést szerzett. Épületei szervesen illeszkednek a környezetbe, és a természet formáit idézik. Szerte a világban számos templomot és közintézményt tervezett. Bár milyen hihetetlen, a 2020-as évek elejéig nem volt Budapesten Makovecz Imre által tervezett templom.

Budapest Pesterzsébet-Szabótelepi Református Egyházközség templomának felszentelése 2021 szeptemberében valósult meg. Ennek a templomnak a tervezésénél 2011-ben, elhunyta előtt pár hónappal Makovecz Imre csak pár vázlattervet tudott készíteni, a méretarányos kiviteli tervek tanítványa, Dósa Papp Tamás munkáját dicsérik.

2022-ben aztán megépült a Rákoskerti Mennybemenetel templom, amely teljes egészében Makovecz tervei alapján készült, és hűen tükrözi az építész filozófiáját. A templom épülete egy fa, amely a menny felé tör, és gyökereivel a földhöz kapcsolódik. A templom belső tere is különleges atmoszférát teremt, a faanyagok és a természetes fény játéka meghitt és bensőséges hangulatot áraszt.

Mennybemenetel templom története

A templom építésének ötlete a rendszerváltás után merült fel a rákoskerti közösségben. 2003 tavaszán létrehozták a Rákoskerti Templom Alapítványt. 2005 év elejére sikerült elvi egyezséget kötni Budapest a XVII. kerületi önkormányzatával, hogy az eredetileg is templom részére szánt területet – Rákoskerten a Rózsaszál utca, Tiszanána utca és Tiszaörs utca által határolt rész – átadják az alapítványnak.

Az alapítvány hosszú évekig gyűjtötte a szükséges forrásokat. Az egyházközség vezetősége és az alapítvány elnöke Makovecz Imrét (1935–2011) kérte fel a templom terveinek elkészítésére. Végül 2009 augusztusában megtörtént az alapkőletétel, ahol Makovecz Imre is jelen volt.

Az eredeti koncepció jelentősen megváltozott. Még sem ökumenikus templom épült, hanem református. A református egyház azonban a templomtér alatti kriptarészt a többi történelmi keresztény egyház számára is rendelkezésre bocsátja. Az altemplomban kétezer urna elhelyezésére nyílik lehetőség. A templomtér befogadóképessége kétszáz-háromszáz fő részvételét biztosíthatja az istentiszteleti alkalmakon.

Az építkezés több szakaszban zajlott. A harang behelyezésekor bokréta ünnepséget tartottak. A harang kiemelt díszítése a nagy méretű kehely, amely a huszitákig visszavezethető protestáns művészet gyakori jelképekére emlékeztet, Jézus Krisztusnak a keresztfán az emberiségért ontott vérére és megváltó áldozatára. A kehely alatt a kiemelkedő genfi reformátor, Kálvin János (1509–1564) latin nyelvű jelmondata olvasható: ”SOLI DEO GLORIA”. A 325 kg tömegű harangot őrbottyáni műhelyükben Gombos Miklós aranykoszorús harangöntőmester és fia, Gombos Ferenc öntötték.

Végül 2022-ben szentelték fel, de a templom azóta is folyamatosan alakul, bővül. Megközelítőleg 900 m2 az alapterülete, a torony magassága körülbelül 37 méter.

A templom jelentősége

  • Ökumenikus központ: nemcsak egy adott felekezethez tartozik, hanem nyitott mindenki számára, aki hitre és közösségre vágyik.
  • Közösségi tér: nemcsak istentiszteletekre, hanem koncertekre, kiállításokra és egyéb kulturális eseményekre is helyet ad.
  • Építészeti értékek: egyedülálló építészeti alkotás, amely a magyar építészet egyik büszkesége.
  • Zarándokhely: egyre több zarándokot vonz, akik Makovecz Imre munkásságát szeretnék megismerni.

Látogatási információk

A templom látogatásáról sajnos semmilyen információt nem találtam a helyszínen sem 2024 áprilisában, amikor ott jártam és a fotókat készítettem. Az viszont jól látszott, hogy a felszentelés után két évvel is tartanak még a munkálatok.

A Rákoskerti Mennybemenetel templom építése – videó

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük