A Margitszigeti Víztorony: lenyűgöző panoráma a város felett

A Margitszigeti Víztorony nem csupán Budapest egyik legismertebb építészeti remekműve, de a sziget és a főváros kulturális életének is kiemelkedő szereplője. 1911-es építése óta lenyűgöző panorámával kápráztatja el a látogatókat, miközben gazdag történelemmel és változatos programokkal várja az érdeklődőket. Az ország legmagasabb víztornya igazi turisztikai látványosság, amelyből Budapest 360°-os körpanorámáját láthatjuk.

Margitszigeti víztorony

A Margitszigeti Víztorony története

A Margit-sziget közepén, a Szabadtéri Színpad mellett álló 57 méter magas víztorony Ray Rezső Vilmos építésztervező Dr. Zielinski Szilárd tervező-kivitelező tervei alapján épült. Dr. Zielinski Szilárd vasbeton alkalmazásában európai szinten az elsők között számon tartottak közé tartozik. Magyarországon ő honosította meg ezt az addig ismeretlen anyagot. A nevéhez fűződik a kőbányai és szegedi víztorony építése is.

Margitszigeti víztorony

A sziget növekvő és zavartalan vízellátását biztosító víztorony a maga idejében forradalminak számított vasbeton szerkezetével. A sziget vízellátását biztosító tárolómedencével büszkélkedő épület már a megnyitásakor kettős funkciót töltött be, így víztoronyként és kilátótoronyként is működhetett az építmény. Hamarosan a város kedvelt kirándulóhelyévé vált, köszönhetően a 360 fokos kilátást nyújtó teraszának.

Az 1958-as üzemszünet után a víztorony új funkciót kapott: kilátóként és rendezvényhelyszínként nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.

1977-ben városképi jelentőségű műemlékké nyilvánították.

2011-től a Szabad Tér Színház üzemelteti.

2012-től kilátóként, Visual Art galériaként és a Budapesti Nyári Fesztivál programhelyszíneként üzemel.

A Margitszigeti Víztorony nem csupán kilátó, de pezsgő kulturális központ is. A 2013-ban felújított műemlék víztorony belsejében Visual Art kiállítások kaptak helyet. A földszinti kiállítótérben állandó és időszaki tárlatok várják a művészet szerelmeseit.

Margitszigeti víztorony

A szecessziós körlépcsőn haladva a nyolcerkélyes kilátó terembe érve Buda és Pest körpanorámája tárul a látogatók elé. A főváros épületei, nevezetességei és a budai hegyek sziluettjének látványa páratlan élményt kínál.

Természetesen a Margitszigeti Szabadtéri Színpadra is jó a rálátás.

A Margit-szigeti víztorony egyben a Fővárosi Vízművek jelképe is, a vállalat logóját ez alkotja, annak ellenére, hogy az épület nem a Fővárosi Vízművek, hanem a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában áll.

Margitszigeti víztorony látogatása

A toronyba a kilátó 4. szintjéig, a nyolc teraszos Kupolateremig lehet felmenni, ami 33 méter magasságban van, amelynek eléréséhez 152 lépcsőfokot kell legyűrni. A 360°-ban belátható Budapest látványa azonban mindenért kárpótolja a látogatót.

A Visual Art Galériában, a víztorony két emeleti szintjén a látogatók különböző témájú kiállításokat tekinthetnek meg, melyek az országban egyedülálló módon, különleges vetítési technikával kerülnek bemutatásra. 2024 júniusában – amikor a fotókat is készítettem -, Attiláról szóló kiállítás látható a víztoronyban.

Nyitvatartás: csak a nyáriidőszakban tart nyitva.

2024. április 5. – szeptember 29.
hétfő: zárva
kedd-péntek: 12:00 – 18:00
szombat-vasárnap: 10:00 – 18:00

Belépőjegy:

6 éves korig INGYENES!
6 – 18 éves korig 300.- Ft / fő
18 éves kortól 500.- Ft / fő

A belépőjegyre kedvezmény nem vehető igénybe.

A 2024-es évad előadásaira szóló színházjeggyel a Víztorony ingyenesen látogatható az előadások előtt 20:00 óráig és a szünetben!

A víztorony a Budapest Kártya felmutatásával ingyenesen látogatható!

Csoportos látogatás előre egyeztetett időpontban lehetséges.

A Víztoronyban egyszerre max. 30 fő tartózkodhat.

A Margitszigeti Víztorony egy olyan hely, ahová egyszer mindenképpen el kell látogatni Budapesten. A lenyűgöző panoráma, a gazdag történelem és a változatos programok garantáltan emlékezetes élményt nyújtanak.

Víztorony a Margitszigeten – videó

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük