A debreceni Nagyerdő, élménypark az egész családnak
Debrecen Hajdú-Bihar vármegye székhelye és egyben református központ is. Számos csodálatos épülettel és kultúrális látnivalóval büszkélkedhet, de érdemes a természeti kincseket is meglátogatni. A debreceni Nagyerdő, ami védett természetvédelmi terület maga is megér egy látogatást. A 1092 hektáros parkban több pihenő- és szórakozóhely található, ahol rengeteg szórakozási lehetőség kínálkozik kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

A debreceni Nagyerdő jelentősége
A Nagyerdő 1092 hektáros védett természetivédelmi területe Debrecen belterületén, a település északi felében az egyetemvárosi résznél található meg. A belvárostól villamossal 10 perc alatt elérhető. A területén különleges védett növény- és állatfajok élnek, nevét hatalmas, 100–120 éves fáiról kapta.
Az erdőt a 18. században parkká nyilvánították, majd 1939-ben 1. sorszámmal jegyezték be a védett természeti területek törzskönyvébe. Az országos jelentőségű védett természeti terület a Natura 2000 hálózat része.
A Nagyerdő mindig fontos volt a debrecenieknek. Az egyetem főépülete mellett helyezkedik el, így a hallgatók szívesen jártak ki tanulni, pihenni, mozogni az órák között és után. A kutyások is kedvenc célpontnak tekintették, emellett városi és sportrendezvényeknek ad otthont.
A városnak sikerült elnyerni egy pályázatot, melynek segítségével 2014-ben átadhatták a felújított parkot. Interaktív tanösvényt létesítettek , felújították a szabadtéri színpadot, a Békás-tó és környéke is új külsőt kapott.

Az óvodások és a kisiskolások számára különleges játszóteret készítettek, épült kondipark, felújították a stadiont és mellette mélygarázst, afölött pedig egyedülálló jelenséget, ködszínházat hoztak létre. Ez egy olyan multimédiás szökőkútrendszer, amelynek vízpermetére és felszálló párájára fényjátékot és animációkat vetítenek.
A debreceni állatkert is a Nagyerdő területén helyezkedik el. 1958-ban nyitották meg, így ez volt az ország második állatkertje. Minden földrészről érkeztek ide állatok, a látogatók körében legnépszerűbbek a sétáló pingvinek. 1961-től a mellette lévő Vidámparkkal összevonva működik Nagyerdei Kultúrpark néven, emellett 1992 óta növénykerti feladatokat is ellát.
Aki aktív foglalkozást biztosítana gyermekének, kisvasúttal átzötyöghet a vidámparkba, ami szintén sokféle szórakozási lehetőséget kínál.
A Nagyerdei Stadion 1934-ben nyílt meg, de később leromlott állapota miatt már nem volt alkalmas komolyabb mérkőzések rendezésére, így a nagyerdei felújításokkal teljesen megszépült, megújult.

A Nagyerdő területén található még az Aquaticum Élményfürdő, mely tényleg feledhetetlen élménnyel gazdagíthat. A szaunák, a különböző élménymedencék és gyógymedencék mellett kipróbálhatjuk a mediterrán részleget, amely a trópusi növények segítségével mindenkit elvarászol egy másik földrészre, éghajlatra.
A Nagyerdő a minden év augusztus 20-án megrendezésre kerülő, nemzetközi hírű Debreceni Virágkarneválnak is fontos helyszíne. A felvonulás részeként ideérkeznek meg a feldíszített virágkocsik és a pár napig itt tekinthetők meg közelről.
Az esti karneváli éj programon is felvonulnak a virágkocsik.

A Nagyerdő növény- és állatvilága
A Nagyerdő területén a természet védelmének is fontos szerep jut. Botanikuskertet létesítettek, a csónakázótóba rengeteg színes halat telepítettek, környzetetét pedig impozánsan felújították, különleges tavi rózsákkal tették még szebbé.
A Nagyerdő területén mintegy 700-800 növényfajt tartanak számon. Több százéves vagy annál öregebb fa is áll, azok védelmére is külön odafigyelnek. Ezeknek a többsége kocsányos tölgy, de jellemző még a fehér nyár, rezgő nyár, kislevelű hárs, a mezei juhar és a vadkörte.
A területen található idős fák sokféle élőhelyet biztosítanak számos állat-, növény- és gombafaj számára. Jellemző növényfajok: égszínkék csillagvirág, bogláros szellőrózsa, erdei varázslófű, enyves zsálya.

Jelenleg 2 fokozottan védett, 49 védett gerinces, valamint 39 védett gerinctelen állatfajt tartanak nyilván. Ezen állatfajok védelmének biztosítása érdekében fokozott figyelmet kell fordítani élőhelyeik megóvására, amely elengedhetetlen feltétele a biológiai egyensúly fennmaradásának. Többek közt olyan állatokkal élőhelye a park, mint imádkozó sáska, ökörszem, nagy fakopács, borz, vaddisznó, mogyorós pele.
A debreceni Nagyerdő látnivalói
A Nagyerdő nevezetes pihenő- és szórakozóhelyei, valamint látnivalói:
- Békás-tó
- Millenniumi játszótér
- Medgyessy sétány (neves írók, költők szobraival)
- Nagyerdei Gyógyfürdő
- Aquaticum Élményfürdő
- Nagyerdei Strand
- Csónakázótó
- Nagyerdei Kultúrpark – Állatkert és vidámpark
- Debreceni Vidámparki Kisvasút
- Jégpálya
- Sportcentrum
- Oláh Gábor utcai Sportcsarnok
- Nagyerdei stadion
- Ötholdas Pagony (Játszótér)
- Egyetemi park
- Botanikus kert
- Ködszínház
Az erdő szélén található a Diószegi Sámuel Oktatóközpont, amely kiindulási pontja a Gyöngyvirág és az Odvas keltike tanösvényeknek. A gyerekek szakvezető irányításával ismerkedhetnek meg az erdővel, annak élővilágával és az erdészeti munkákkal.