A Chambordi kastély: Franciaország reneszánsz ékköve
A Loire-völgy szívében fekvő Chambordi kastély lenyűgöző építmény, mely a francia reneszánsz építészet remekműve. A legnagyobb Loire-menti kastélyt I. Ferenc francia király grandiózus álma ihlette, és a 16. század elején épült. A kastély nem csupán lenyűgöző méreteiről és pazar díszítéséről híres, de történelme is tele van izgalmas eseményekkel. A kastély bejárása során betekintést nyerhetünk a francia reneszánsz fényűző világába, és gyönyörködhetünk a kastély lenyűgöző építészetében és parkjában.
Chambordi kastély történelme
A Chambordi kastély építése az 1519-ben, I. Ferenc francia király parancsára kezdődött, aki a kastélyt vadászháznak szánta. Az építész Domenico da Cortona és feltételezhetően Leonardo da Vinci volt.
Az építés során azonban az eredeti tervek sokszorosan megnövekedtek, és a végeredmény egy lenyűgöző, ám elképesztően nagy és bonyolult épület lett. A kastély 1541-re készült el.. I. Ferenc és utódai időnként itt laktak, de a kastélyt sosem használták állandó otthonként.
1552-ben II. Henrik itt írta alá a chambord-i szerződést, melynek értelmében megkapta Merz, Toul és Verdun birodalmi városokat.
1670-ben itt tartották Moliere Az úrhatná polgár című komédiájánnak ősbemutatóját. A kastély a 18. század közepétől üresen állt, majd a francia forradalom idején a kastélyt kifosztották, és bútorait elárverezték. Hatalmas hasznavehetetlen kőtenger lett belőle.
1921-ben Paul-Louis Courier megvásárolta a kastélyt, majd 1930-tól állami tulajdonba került.
Az UNESCO Világörökség része, és Franciaország egyik legnépszerűbb turisztikai látványossága:
- I. Ferenc (1515-47) „Versailles-a” egy 55 négyzetkilomteres park közepén.
- 154 méteres hosszúságával, 117 méteres szélességével a legnagyobb kastély a Loire mentén.
- 440 termével, 365 kandallójával, valamint két egymásba csavarodó lépcsősorával különleges éptészeti remekmű.
Chambordi kastély látnivalói
I. Ferenc, a vadászat nagy kedvelője, az építészek sajnálatára a vadban és erdőben gazdag Sologne egyik mocsaras területét szemelte ki a kastély helyéül. Az előbb fáradságos munkával kiszárított területen az uralkodó egy egészen különleges építményt akart létrehozni, amely sokkal hatalmasabb és lenyűgözőbb, mint elődjei kastélyai, Blois és Amboise.
A Chambordi kastély lenyűgözően szimmetrikus külsőt és belsőt mutat. A reneszánsz stílusjegyek és az olaszországi minták inspirálták az építészetét, miközben a francia eleganciát is magán hordozza. A kastély teteje tele van díszes kéményekkel, tornyokkal és szobrokkal.
Az igazi újítás a görög kereszt alaprajzú, háromemeletes öregtorony építése volt, amit idáig kizárólag templomoknál alkalmaztak.
Belül a kastélyban csodálatos műalkotások, bútorok és díszítések találhatóak, amelyek visszarepítenek minket a francia királyok fénykorába. Minderről 440 szoba, 365 kandalló, 800 díszes faragás, 12 torony és egy lenyűgöző kettős csigalépcső gondoskodik. Napjainkban csak néhány terem van berendezve, s a bútorok nagyrésze múzeumokból származik.
Feltehetően Leonardo da Vinci tervezte az építészek által a mai napig csodált két, egymásba csavarodó lépcsősort. Ez az építészeti mestermű lehetővé tette, hogy a lépcsőn le-, illetve felfelé közlekedők útja ne keresztezze egymást.
Leonardo I. Ferenc meghívására 1516-ban érkezett a szintén Loire-menti Amboise-ba és három évig alkotott ott, majd itt is helyezték örök nyugalomba.
Az egyik legkülönlegesebb jellemzője a kastélynak a keresztalakú alaprajz, ami lehetővé teszi, hogy több szárnya és udvar egyidejűleg látható legyen.
Valaha a legfinomabb falikárpitok díszítették a falakat, a nemesség kedvteléseit elevenítve meg. Ma már csak néhány teremben van meg az eredeti berendezés.
A kastélyt körülvevő 5440 hektáros park erdős területekkel, tavakkal és csatornákkal, ősi fákkal büszkélkedik. Az erdőkben vadon élő állatok, például szarvasok és vaddisznók is előfordulnak.
Érdekességek a kastélyról
- A kastély alaprajza egy salamandrát ábrázol, I. Ferenc uralkodói jelképét.
- Leonardo da Vinci valószínűleg hozzájárult a kastély terveihez.
- A kastélyt sosem fejezték be, de még így is a Loire-völgy legnagyobb kastélya.
- A kastélyban található a világ leghosszabb egyenes folyosója (320 méter).
- A kastély parkjában vadon élő őzek, szarvasok és vaddisznók élnek.
- A magas fallal körülvett tágas parkot napjaikban újra vadászatra használják: a francia államelnök hívja meg ide magas rangú vendégeit.
Hasznos tanácsok a kastély meglátogatásához
- A kastélyt érdemes kora reggel vagy késő délután meglátogatni, hogy elkerüljük a tömeget.
- A kastélyban audioguide bérelhető, mely magyar nyelven is elérhető.
- A parkban kerékpár bérelhető.
- A kastélyban étterem és kávézó is található.
A Chambordi kastély tökéletes helyszín egy egész napos kiránduláshoz vagy csak egy pihentető sétához. Csodálatos történelmi jelentőséggel és kulturális gazdagsággal rendelkezik, és garantáltan emlékezetes élményekkel ajándékoz meg mindenkit, aki ellátogat ide.