A békéscsabai Munkácsy Negyed köztéri szobrai – művészet a szabadban

Békéscsaba szívében található a Munkácsy Negyed, amely nemcsak kulturális központként, hanem művészeti kincsek gyűjtőhelyeként is ismert. Ezen a területen számos lenyűgöző köztéri szobor található, melyek által a festőművész életműve és szellemisége elevenedik meg. A szobrok mindegyike külön történetet mesél el és gazdagítja a város művészeti örökségét. Ebben a bejegyzésben bemutatom a Munkácsy Negyed legkiemelkedőbb köztéri szobrait.

Munkácsy Mihály szobra a múzeum lépcsőjén

Munkácsy Negyed köztéri szobrai

A Munkácsy Negyed kialakításával Békéscsaba méltó emléket állított világhírű festőművészünknek, aki árvasága után a városban töltötte gyermekéveit. A köztéri szobrok, amelyek a negyed különböző pontjain találhatók, nemcsak a festőművész életét és munkásságát idézik, hanem a város kulturális életének is meghatározó elemei.

Bár Munkácsy Mihály nem itt, hanem Munkácson született Lieb Mihály néven, Békéscsabát Munkácsy városának hívják. Árvává válása után, nyolc éves korában került a városba. Itt vett először ecsetet a kezébe és innen jutott el a világhírig.

A békési vármegye székhelyhez rendkívül büszke az asztaloslegényből lett festőóriásra. Emlékét őrzi többek közt a róla elnevezett múzeum és az emlékház is. Halála után 10 nappal, 1900. május 11-én, elsőként Békéscsabán neveztek el róla utcát, majd 1901. május 2-án emléktáblát avattak tiszteletére.

2017-ben kezdődött meg a művész szellemi örökségének megőrzését szolgáló Munkácsy Negyed kialakítása. Az intézmények mellett szobrok, emléktáblák, utcák és terek jelzik a festő kötődését a településhez.

A legidősebb szobor a Munkácsy Múzeumban található. Ezt és a mellette található Cécile Papiert, a festő feleségét ábrázoló életnagyságú mellszobrot 1902-ben kapta meg a múzeum. Zsilinszky Mihály államtitkár, a Békéscsabai Múzeum-Egyesület védnöke ajándékozta a csabai múzeumnak. Mindkettő Farkas Miklós szobrászművész alkotása. Az épület előtt álló mellszobor Borsos Miklós alkotása.

Munkácsy Mihály egészalakos szobra

A neves művészről elnevezett negyed természetesen nem lenne teljes a híres festőről készült köztérei szobor nélkül. A Munkácsy Mihály Múzeum lépcsőjén álló, életnagyságú szobor a festőt a város felé tekintve ábrázolja, és emlékeztet minket művészi zsenialitására és a magyar festészetre gyakorolt hatására.

A helyi származású Boros Péter alkotása méltó emlékműve a világhírű művésznek.

A rőzsehordó nő szobra

Prisztavok Tibor alkotását Munkácsy egyik legismertebb,legszínesebb és legtöbbször reprodukált festménye, a „Rőzsehordó nő” ihlette.

A bronzszobor a negyed szívében, az Aradi vértanúk ligetében található, szemben a 2020-ban kiégett István Malommal.

A Bábszínház előtti téren akár mi magunk is rőzsehordó nővé válhatunk.

A Kisasszony szobor

Miklya Gábor alkotása Munkácsy Mihály „Délután a parkban” című festményét eleveníti meg. A szobor az Omaszta-parkban, a Munkácsy Emlékház mögötti kertben található.

Munkácsy Emlékház Békéscsabán

Köpülő asszony a bábok ölelésében

Széri-Varga Géza a Köpülő asszony című festményt vette alapul, de alkotása a békéscsabai bábos hagyományokat is ünnepli.

Köpülő asszony a bábok ölelésében Békéscsabán

A szobor a Napsugár bábszínház előtti Beliczey-kertben található. A művész figyelembe vette a helyszínt, a leginkább érintett korosztályt, a gyermekeket, így játékos, formabontó kompozíció jött létre.

Ásító inas szobra

2024 szeptember végén avatták fel Munkácsy egyik legkorábbi festményéről, az Ásító inasról készített szobrot. Miklya Gábor alkotása a Derkovits sori hídfőnél kapott helyet. Személyesen sajnos ezt még nem láttam, de Perei Árpádtól kaptunk egy fotót róla, amit nagyon köszönünk!

Ásító inas szobor Békéscsabán

A Munkácsy Negyed és a szobrok jelentősége

A szobrok többféle szempontból is jelentősek:

  • Munkácsy örökségének ápolása: a szobrok segítenek megismertetni a fiatalabb generációkkal festőzseni életművét és jelentőségét.
  • A város kulturális arculatának formálása: a szobrok hozzájárulnak ahhoz, hogy Békéscsaba egyre vonzóbbá váljon a művészetkedvelők számára.
  • Közösségi terek kialakítása: a szobrok köré olyan közösségi terek alakulnak ki, ahol az emberek találkozhatnak, beszélgethetnek és pihenhetnek.

A Negyed folyamatosan fejlődik. A tervek szerint további köztéri szobrok kerülnek majd kihelyezésre, amelyek még színesebbé teszik a negyedet. A szobrokkal a cél az, hogy Békéscsaba egy olyan kulturális központtá váljon, ahol a művészet és a történelem szervesen összefonódik.

Békéscsaba látnivalói videón

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük