A békéscsabai Munkácsy Emlékház: a festő emlékeinek otthona
Békéscsaba belvárosában, a Gyulai út 5. szám alatt található a Munkácsy Emlékház, amely a híres magyar festőművész, Munkácsy Mihály életének és munkásságának állít emléket. Az emlékházat 1994-ben, Munkácsy születésének 150. évfordulója alkalmából nyitották meg, és azóta is a város egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja.
Munkácsy Mihály Emlékház: a Steiner-kúria története
Az emlékház egy klasszicista stílusú kúriában található. Az épületet 1840-es években Steiner Jakab, az Apponyi-uradalom inspektora építette lakóházul. A Lieb Mihály néven, 1844-ben Munkácson született Munkácsy Mihály 8 éves korában került Békéscsabára, amikor testvérével árvák lettek. A Lieb gyerekeket az édesanya családja, a Reök család tagjai fogadták örökbe, férfi rokonhoz a fiúgyermek, női rokonhoz a leánygyermek került.
Steiner úr felesége az árva Lieb gyermekek édesanyjának nővére, Reök Karolina volt, így Gizella a Steiner-kúriába került. Az édesanya szintén Békéscsabán lakó öccse, Reök István fogadta be a kis Miskát.
Miksa is a Steiner-kúriában tölötte az első csabai éjszakát, majd hónapokig naponta elsétáltak ide Pista bácsival a nagynénihez ebédelni.
1853. december 6-án fegyveres betyárok támadták meg a házat, amely következtében a nagynéni olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy nem élte túl a támadást.
1854-ben Steiner Jakab eladta a házat az Omasza Józsefnek. A család 1950-ig lakta a házat, majd államosították.
Munkácsy Emlékház látogatása
Munkácsy kiállítás
Az emlékház látogatása során bepillantást nyerhetünk a 19. századi magyar vidéki életbe, és megismerkedhetünk Munkácsy Mihály kiemelkedő tehetségével és életművével.
Az emlékház kiállítása Munkácsy életének és munkásságának kronológiai áttekintését nyújtja. Négy teremben 21 eredeti Munkácsy festmény – a Magyar Nemzeti Galéria letétje – mutatja be a mester korai képeitől, a realista népi életképein, a párizsi enteriőrjein, portréin, a vallásos képeihez készült vázlatain keresztül alkotói korszakait.
A kiállításhoz tartozik egy audiovizuális terem is, ahol Munkácsy életéről és művészetéről szóló filmeket vetítenek.
Ideiglenes kiállítások
Az állandó kiállatás mellett időnként időszaki kiállításokat is megtekinthetünk a múzeumban. Ottjártunk idején, 2024 júliusában Mester pipák – piparemekek címmel Mester Gábor műgyűjtő gyűjteményéből látható kiállítás.
Munkácsy cukrászda
A kiállítás megtekintése után az épület Zöld Szalonjában megpihenhetünk egy kávé mellett és megkóstolhatjuk a Munkácsy Cukrászda finomságait.
A kétféle Munkácsy-szelet mellett kapható a Munkácsy-kenyér is. A csemege süteményt még a festő tiszteletére alkott meg Ferenc József cukrásza a festő két kedvencét, a sárgabarackot és a mandulát felhasználva.
A Munkácsy Cukrászda szolgáltatásai bárki igénybe veheti, az nemcsak a kiállítás megtekintői számára érhetőek el.
Mindkét torta és a Munkácsy kenyér is nagyon finom volt, szívből ajánlom megkóstolásra.
Csabai kolbászda
Az épület pincéjében üzemel a Csabai Kolbászda, ahol Knyihár Mihály csabai kolbászkészítő termékei közül válogathatnak az érdeklődők. Knyihár Mihály kolbászkészítő Hungarikum díjat kapott vastagkolbásza is megtalálható a kínálatban.
A csemege vékony és a csípős vastagkolbászból vásároltunk, ezeket is csak ajánlani tudom.
Kerékpár kölcsönzés
A gasztronómia és a kultúra mellett az aktív turizmus szerelmesei is megtalálhatják a számukra megfelelő kikapcsolódási lehetőséget. A Munkácsy Emlékházban jelenleg mintegy 15 bérelhető kerékpár áll a helyiek és a Békéscsabára érkező turisták rendelkezésre.
Omaszta park
A kert mai, mintegy 3000 m2 kiterjedése töredéke az eredetinek. A jelenleg séta és pihenőhelyként funkcionáló angolkertben található pavilon és a 80-100 éves fák hűs árnyéka megidézi a régi kor hangulatát.
2022. októberében került elhelyezésre a parkban Miklya Gábor szobrászművész alkotása a Kisasszony, amelyet Munkácsy Mihály Délután a parkban című festménye ihletett. Ezt az emlékház mögötti kertrészben találjuk.
További információk az emlékház hivatalos oldalán olvashatók.