1848 emlékezete a Nemzeti Múzeumban
Magyar Nemzeti Múzeum 1837 és 1847 között épült klasszicista stílusban Pollack Mihály tervei alapján. Európa harmadik nemzeti múzeumának alapítója gróf Széchényi Ferenc volt. 1848. március 15-én az épület előtti tér a forradalom egyik fontos színhelye volt. A múzeum épülete ezzel a szabadság szimbólumává vált. Máig kiemelt figyelmet kap 1848 emlékezete a Nemzeti Múzeumban. A márciusi ifjak tetteiről, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc koráról az állandó kiállítás 12-es szobája több eredeti relikliával mesél.
1848 emlékezete a Nemzeti Múzeumban
Az 1847-ben elkészült Magyar Nemzeti Múzeum nem véletlenül lett a forradalom egyik fontos helyszíne. A múzeumi díszteremben ülésezett a 48-as népképviseleti országgyűlés felső háza. Így megfelelő helyszín volt a forradalmi kiáltvány, a 12 pont kikiáltására.
A Magyarország történelmét bemutató állandó kiállításon egy külön teremben, a 12-es szobában több eredeti kiállítási tárgyat is találunk a szabadságharc időszakából.
Az 1848-as forradalom egyik legfontosabb vívmányára, a sajtószabadságra utal a nyomdaprés, a felette elhelyezett 12 ponttal együtt. A politikai törekvések nyomán megalakult első felelős magyar kormány tagjait idézik a kiállított képek és miniszteri bársonyszékek. Kossuth kormányzói díszruhája mellett a szabadságharc eseményeire utalnak a honvédség fegyverei és a tábornokok személyes tárgyai. – olvasható a Magyar Nemzeti Múzeum honlapján.
A 12 pont – Landerer & Heckenast nyomdában kiadott kiáltvány szövege:
„ Mit kiván a magyar nemzet.
Legyen béke, szabadság és egyetértés.Kivánjuk a’ sajtó szabadságát, censura eltörlését.
Felelős ministeriumot Buda-Pesten.
Évenkinti országgyülést Pesten.
Törvény előtti egyenlőséget polgári és vallási tekintetben.
Nemzeti őrsereg.
Közös teherviselés.
Urbéri viszonyok megszüntetése.
Esküdtszék, képviselet egyenlőség alapján.
Nemzeti Bank.
A’ katonaság esküdjék meg az alkotmányra, magyar katonáinkat ne vigyék külföldre, a’ külföldieket vigyék el tőlünk.
A’ politikai statusfoglyok szabadon bocsáttassanak.
Unio.Egyenlőség, szabadság, testvériség!
Eredeti magyar kokárdát a márciusi ifjak egyike, a fiatalon elhunyt Petőfi Sándor adta ismrősének 1849-ben.
A múzeum a nemzeti szabadság jelképévé vált, a központi állami megemlékezést évről évre a múzeum előtt tartják.
A Nemzeti Dal legendája – videó
A legenda szerint Petőfi Sándor a múzeum lépcsőjén szavalta el a Nemzeti dalt és itt buzdította versével a pesti tömegeket. Hogy ez csak legenda vagy valóság-e az az alábbi videóból kiderül.