A csodálatos Országgyűlési Könyvtár
Nem igazán jellemző, hogy rövid idővel a fotóim elkészítése után el is készül a bejegyzésem. Pedig sokkal egyszerűbb lenne addig írni, amíg friss bennem az élmény és jobban emlékszem az elhangzott információkra. Most ez egy kivételes alkalom. Szombaton, a Kulturális Örökség Napjain többek közt az idén 150 éves Országgyűlési Könyvtár látogatásán jártam.
Az Országgyűlési Könyvtár az Országház épületében található, az épület baloldaláról közelíthető meg. A nyilvános országos jogi szakkönyvtárba minden 18 éven felüli magyar és külföldi állampolgár beiratkozhat. Az első beiratkozáshoz interneten be kell jelentkezni. A könyvtár látogatásért éves tagsági díjat kell fizetni, de vannak akik ingyen vagy kedvezményesen látogatják a hatalmas anyaggal büszkélkedő gyűjteményt.
Országgyűlési Könyvtár története
Törvényhozó munkát segítő könyvtár létrehozásáról 1868-ban döntöttek. Bassó Ármin vezetésével először a Magyar Nemzeti Múzeum épületében Képviselőház Könyvtára néven nyílt meg. 1873-tól 1902-ig az Ybl Miklós tervei alapján épült Sándor utcai Régi Képviselőházban működött. 1902-től a Steindl Imre által tervezett új Országházban folytatta tevékenységét.
Megalapításától kezdve 1952-ig a magyar parlament szervezeti egységeként belső, zárt, intézményi szakkönyvtárként működött, alapvető feladata az országgyűlési képviselők munkájának támogatása volt.
A könyvtár 1952-ben vált nyilvánossá a Minisztertanács 2042/1952. számú határozata nyomán. A rendszerváltozás után a könyvtár újra a törvényhozás könyvtára lett, ugyanakkor megmaradtak a nyilvános közkönyvtári és országos tudományos szakkönyvtári feladatai is.
2013-ban a könyvtár-megújítási folyamat részeként elbontották az ötven évvel korábbi beépítéseket és visszaállították a Steindl Imre terveinek megfelelő 1902-es állapotot. A megújult és másfélszeresére bővített térben 130 olvasó foglalhat helyet.
Országgyűlési Könyvtár gyűjteményei
Az Országgyűlési Könyvtár fő gyűjtőkörei:
- az állam- és jogtudomány, a politikatudomány, a modern kori egyetemes történelem és a magyar országgyűlés dokumentumait teljességgel,
- az újkori egyetemes történelem, a magyar történelem, a közgazdaság-, a szociológia és a statisztikatudomány kiadványait válogatva.
Könyvtári gyűjtemények:
- a magyar és külföldi parlamentek törvényhozási dokumentumai,
- ENSZ hivatalos kiadványai,
- Európai Unió hivatalos kiadványai,
- szervezetekkel kapcsolatos szakirodalom,
- muzeális könyvek gyűjteménye megközelítőleg 8000 művel.
Az olvasóteremben számítógépek állnak az olvasók rendelkezésére és biztosított a könyvtár területén a Wifi szolgáltatás is.
A nyilvánosság számára a könyvtár nem kölcsönöz, a könyvek és folyóiratok csak helyben olvashatók és fénymásolhatók, akár digitális formában is.
A muzeális gyűjtemény alapját Gyurikovits György pozsonyi táblabíró könyvgyűjteménye adja. A legrégebbi könyv a Werbőczy István féle Tripartitum (magyarul Hármaskönyv). Az országbírói ítélőmesterből nádorrá lett Werbőczy István 1504-ben kezdte el a korabeli Magyarország jogi szabályainak és szokásjogainak összegyűjtését, rendszerezését és írásba foglalását, 1514-ben fejezte be. Eredeti latin címe: „Tripartitum opus iuris consuetudinarii inclyti regni Hungariae”, magyarul: „Nemes Magyarország szokásjogának Hármaskönyve”.
Már a bejutáshoz is csodás helyen kell végig menni és itt sem marad el a biztonsági kapus ellenőrzés.
Egy külön teremben könyvkötészeti gépkiállítás és bemutató, könyvtári eszközök és tárgyi emlékek múltidéző kiállítása tekinthető meg.
Többek közt látható még a sűrített levegővel működtetett csőposta is, amivel a könyvtárosok 2013-ig eljuttatták a kérőlapokat a raktárba.
Az olvasóterembe az 1902-es állapotot állították vissza, de az asztalokon ott találjuk a wifi képes laptopokat is. 1990-tól minden dokumentum digitalizált formában is elérhető.
Bár a könyvtárba egyéb alkalommal is eljuthattam volna, ennyi információt nem tudtam volna meg, mint most a vezetett ismertető során. Érdemes jövőre is figyelni a meghirdetett programokat és időben jelentkezni, mert a túrák létszáma igen hamar megtelik.