A New York kávéház: történetek, legendák és a mai valóság

A New York kávéház, melyet gyakran a „világ legszebb kávéházának” is neveznek, nem csupán egy épület Budapest szívében, hanem egy élő legenda, egy időutazás a magyar irodalom, művészet és történelem lapjain. Falai között évszázados történetek suttognak, és a mai napig megőrizte azt a különleges hangulatot, ami egyedivé teszi.

New York kávéház

New York Kávéház, Budapest gyöngyszeme

A Budapest, Erzsébet körút 9-11 alatt álló patinás épületet, a New York-palotát Hauszmann Alajos tervei szerint 1891 és 1895 között építették egy amerikai biztosítótársaság részére. Az impozáns, 5 emeletes épületen a neobarokk és szecessziós stílusjegyek fedezhetők fel. A homlokzat szobrait Senyei Károly készítette.

New York kávéház

Bár nem épp egy olcsó kávézóról beszélünk, megéri az életben legalább egyszer beugrani és egy ital elfogyasztása mellett megcsodálni a nem mindennapi helyszínt, amit nagy művészeink is előszeretettel látogattak.

A rendszerváltást megelőzően hosszú ideig a Pallas Lap- és Könyvkiadó központja volt az épületben. Majd egy évtizeden keresztül árulta az áram, mire végül 2001-ben megvásárolta az olasz Boscolo csoport. Az épület teljes felújítása után 2006-ban nyílt meg a 107 szobás New York Palace Hotel luxusszálloda és a földszinten az egykori pompát idéző New York kávéház.

New York kávéház

Az épület felújítását 2007-ben Europa Nostra medállal tüntették ki.

New York kávéház

New York kávéház története

A földszinten és az alagsorban működött és működik ma is a híres New York kávéház és étterem.

New York kávéház legendái

Magyarország híres a régi fogyasztási hagyományairól. A kávéivás szokása a török időkben kezdődött, majd a Habsburg időkben tovább fejlődött a kávékultúra. A 19. század végén több mint 600 kávéház üzemelt a fővárosban. A kávéházakat a művészvilág nagyjai, írók, költők, művészek látogatták.

New York kávéház

Az 1894. október 23-án megnyílt New York kávéház évtizedekig volt az alkotó színtér központja, a falakat díszítő freskókat a kor nagyjai, Lotz Károly és Mannheimer Gusztáv készítették. Talán épp a New York palotánál végzett kitűnő munkának köszönhető az, hogy 1911-ben a Párizsi nagyáruház felső szintjén lévő kávézó kifestésére szintén Lotz Károlyt kérték fel.

New York kávéház

A kávéház belső terét palotákat megidézően fényűzőre készítették, sokszor hasonlították a hóbortos kastélykirály, II. Lajos kastélyaihoz. Volt itt minden: márvány, bronz, selyem, bársony, arany, mennyezetfestmények, velencei tükrök és csillár, szökőkút. Csak a berendezése 300.000 koronába, mai áron félmilliárd forintba került. A vendégeket cigányzenészek szórakoztatták.

New York kávéház legendái

A legenda szerint megnyitó napján pesti bohémek (köztük Molnár Ferenc) a Dunába dobták a kávéház kulcsait, hogy az éjjel-nappal nyitva legyen. Jól hangzik, de nem igaz. A Pál utcai fiúk írója ekkor még csak 16 éves volt. A legenda alapja valószínűleg egy korábbi történet újragondolása. A Fiume kávéházban az 1800-as évek végén újságírók egy csoportja a záróra ellen tiltakozva kidobta a kulcsot a hóba. Ezt a legendát eleveníti meg a kávéház közelében Kolodkó Mihály A buvár és a kulcs című miniszobra.

Irodalmi kávéházi rangját akkor nyerte el, amikor 1900-ban Harsányi Adolf és fivére vette át a New York vezetését. Ingyen „kutyanyelvet” (hosszúkás jegyzetpapírt) és itatóst is felszolgáltak az irodalmároknak. A kávéház tulajdonosai lexikonokat, alapkönyveket hozattak a kávéházba, előfizettek a legfontosabb hazai és külföldi lapokra.

New York kávéház

Ma is kapható az írótál, amit a kis irodalminak nevezett fogás volt a kispénzűeknek. Nem túl bőségesen, de ízlésesen tálaltak sonkát, szalámit, sajtot. A nincstelen művészek gyakorta hitelbe vagy épp ingyen kapták.

Itt született meg a főúr szavunk. 1902-ben a lecsúszott arisztokrata, Walburg ernő báró volt a fizetőpincér, őt hívták az asztalhoz kicsit tréfásan a „Főúr, fizetek!” szavakkal.

A „szintén zenész” kifejezés, amit a hasonló emberek megnevezésére használunk szintén innen ered. A távozó vendégek, ezzel a mondással bújtak ki a zenészeknek adandó borravaló alól.

New York kávéház

A New York kávéház ma

Ma a New York Kávéház nem csupán egy turisztikai látványosság, hanem egy élő intézmény. A pazar belső tér, a mennyezetet díszítő freskók, a csillárok, a márvány, a bronz és az arany mind hozzájárulnak ahhoz az egyedi atmoszférához, ami azonnal elrepíti a látogatót egy másik korba.

Az étlapon klasszikus magyar és nemzetközi ételeket, fantasztikus süteményeket és természetesen kiváló kávékat találunk. Bár az árak magasabbak, mint egy átlagos budapesti kávézóban, az élmény kárpótol minden forintért. Érdemes korán érkezni, vagy asztalt foglalni, mert a népszerűsége miatt gyakran sorok állnak az ajtó előtt.

A kávéház emeletén található Galérián ma is rendeznek irodalmi és kulturális eseményeket, koncerteket, így részben megőrizve a hely egykori szellemi központ szerepét. A New York Kávéház büszkén őrzi múltját, és folyamatosan írja tovább történetét, mint Budapest egyik legféltettebb kincse.

Napjainkban sikk idejárni. Sok híres ember látogatja és előszeretettel szelfiznek is itt. A filmesek is felfedezték, több kínai filmet forgattak itt, ezért a kínai turisták körében is igen népszerű. Esküvői helyszínként is népszerű.

New York kávéház

Nyitvatartás

New York Café
H – V: 7:00 – 24:00

New York Café By Night
2025. Március 01-től minden héten Cs-V: 24:00 – 02:30.

White Salon Restaurant
H – V: 18:00 – 23:00

Asztalfoglalás: Ha ebédelni vagy vacsorázni is tervezel, vagy biztosra akarsz menni a csúcsidőszakokban, mindenképpen foglalj asztalt előre online, vagy telefonon. Az éttermi rész különösen népszerű, és asztalfoglalás nélkül hosszas várakozásra számíthatsz. Ha csak egy kávéra és süteményre ugranál be, és nem baj, ha kicsit várakoznod kell, akkor megpróbálhatod foglalás nélkül is. De még ekkor is lehet sor.

Ha teheted, hétköznap délelőtt látogass el. Ekkor általában kisebb a tömeg, és nyugodtabban élvezheted a kávéház hangulatát. A kora délutáni és esti órák, valamint a hétvégék a legzsúfoltabbak.

Bár a kávéház belső tere a lényeg, jó időben a New York Palota előtt is érdemes megállni, és gyönyörködni az épületben.

Tippek a New York Kávéház látogatásához

  • Légy türelmes: Készülj fel arra, hogy a népszerűsége miatt sorban állásra is sor kerülhet, különösen a bejáratnál, és az asztalhoz jutás is eltarthat egy ideig. Ez azonban hozzátartozik az élményhez, és lehetőséget ad a belső tér alaposabb szemrevételezésére.
  • Magasabb árak: A New York Kávéház prémium hely, és az árak is ezt tükrözik. Készülj fel arra, hogy a kávék, sütemények és ételek drágábbak, mint egy átlagos budapesti kávézóban vagy étteremben. Azonban az élmény és a környezet megéri az árát. Az írótál ára például bőven 5 ezer felett van és nem hiszem, hogy napjainkban bárki is ingyen megkapná.
  • Szervízdíj: Ne feledkezz meg a szervízdíjról sem, ami általában 12-15% körül van.
  • Casual elegancia: Bár nincs szigorú dress code, egy kicsit elegánsabb, „casual chic” öltözék jobban illik a hely hangulatához, és kényelmesebben érezheted magad benne.
  • Fotózás: Megengedett és ajánlott. Bátran fotózz, a belső tér lenyűgöző! Ne feledd azonban, hogy más vendégeket ne zavarj, és legyél udvarias a személyzettel szemben. Fordíts figyelmet a részletekre: a freskókra a mennyezeten, a csillárokra, a márványoszlopokra és az aranyozott díszítésekre.
  • Galéria: A kávéház emeletén található galéria is lenyűgöző, ahonnan remek kilátás nyílik az alsó szintre. Néha kiállítások vagy irodalmi programok is vannak itt.
  • Bár: A kávéházban egy elegáns bár is található, ha egy koktélt vagy egy pohár bort szeretnél elfogyasztani.
  • Ne rohanj: Ez nem az a hely, ahol gyorsan letudod a kávézást. Szánj időt arra, hogy elmerülj a hangulatban, figyeld meg az embereket, és képzeld el, ahogy a régi idők írói és művészei a falak között alkotnak.

A New York Kávéház valóban kihagyhatatlan élmény Budapesten, de néhány tippel még kellemesebbé tehető a látogatás:

New York kávéház legendái

Mit fogyassz?

  • Kávé és sütemény: A klasszikus kávéházi élményt adja egy finom kávé (pl. egy hagyományos eszpresszó vagy cappuccino) és egy jellegzetes magyar sütemény. Kóstold meg a Dobos tortát vagy az Esterházy tortát, de a New York szelet is kiváló választás.
  • Ételek: Ha éhesebb vagy, az étlapon magyaros klasszikusokat és nemzetközi fogásokat is találsz, mint például gulyáslevest, paprikás csirkét, vagy bécsi szeletet. Az ételek is magas minőségűek.

A „szintén zenész” mondást nekünk nem kellett bevetni, nem volt cigányzene (szerintem napjainkban nincs is), csak lágy zongora muzsika szórakoztatta a nagyérdeműt.

A New York Kávéház egy valódi ikon, és a fenti tippek segítségével a látogatásod felejthetetlen élménnyé válik! Jó szórakozást!

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük